Al-Hilal va juca finala Ligii Campionilor Asiei

Laurenţiu Reghecampf, antrenorul echipei de fotbal Al Hilal.
Laurenţiu Reghecampf, antrenorul echipei de fotbal Al Hilal. (THOMAS KIENZLE / AFP / GettyImages)

Antrenorul Laurenţiu Reghecampf şi mijlocaşul Mihai Pintilii s-au calificat cu echipa saudită Al-Hilal în finala Ligii Campionilor Asiei la fotbal, marţi, deşi formaţia din Riad a fost învinsă cu scorul de 2-1 de Al-Ain (Emiratele Arabe Unite), pe stadionul ''Hazza Bin Zayed'' din Al-Ain, în manşa a doua a semifinalei.

Învinsă cu 3-0 în tur, Al-Ain a deschis destul de rapid scorul, prin sud-coreeanul Lee Myung-Joo (10), dar echipa antrenată de Reghecampf a egalat după pauză, prin Nassir Al-Shamrani (65). Al-Ain a rămas în zece oameni în minutul 71, când a fost eliminat ghanezul Asamoah Gyan, însă a obţinut o victorie de palmares, graţie golului înscris de Jires Kembo-Ekoko (78). Pintilii a jucat tot meciul la saudiţi.

În finală, Al-Hilal va întâlni învingătoarea din cealaltă semifinală, care le opune pe Western Sydney Wanderers FC (Australia) şi FC Seul (Coreea de Sud). Manşa secundă va avea loc miercuri, la Sydney, după ce rezultatul a fost egal, 0-0, în partida tur