Alexandra Dulgheru, campioană la Montpellier în Franţa

După doi ani de la câştigarea unui turneu ITF în Franţa - Contrexeville 2015 - Alexandra Dulgheru a revenit după numeroase probleme de sănătate şi a câştigat tot într-un turneu francez.
Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru.
Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru. (facebook)

Alexandra Dulgheru (locul 517 WTA), venită din calificări, a învins-o pe Sherazad Reix (Franţa, 283, fostă 204 WTA / noiembrie 2016), cu scorul de 6-2, 6-2 la turneul ITF “12ème Open Montpellier Mediterranee Metropole Hérault” cu premii în valoare de 25.000 dolari H (ospitalitate). Partida a durat o oră şi 29 de minute.

Alexandra a obţinut la acest turneu 8 victorii – două în calificări şi şase pe tabloul principal, nepierzând dect un singur set. Este o veste bună pentru că aceasta arată faptul că sportiva noastră a depăşit problemele fizice şi recuperarea este încheiată.