Ana Blandiana, Dinu Flămând, Magda Cârneci, Nichita Danilov, vor recita la debutul Festivalului Internaţional de Poezie Bucureşti (FIPB)

Festivalul Internaţional de Poezie, FIPB, 2017- Afişul festivalului
Festivalul Internaţional de Poezie, FIPB, 2017- Afişul festivalului (fipb.ro)

Cel mai important eveniment autohton dedicat poeziei, Festivalul Internaţional de Poezie Bucureşti (FIPB), aflat la cea de-a VIII-a ediţie, a debutat luni seară, la Casa Filipescu Cesianu (Muzeul Vârstelor),

Ediţia din acest an a FIPB continuă până duminică, însumând peste 20 de evenimente, în 11 spaţii culturale cunoscute din capitală. Lecturi publice, dezbateri, conferinţe dedicate traducătorilor de poezie, evenimente ce se adresează liiceenilor („Poetry Face to Face”) sau celor mai mici dintre cititori (ateliere de lectură desfăşurate la Casa Memorială „Tudor Arghezi” – Mărţişor), celor interesaţi de poezia experimentală şi de proiectele de tipperformance („metaMorph ~ un punct plecat la plimbare”) şi maratoanele de poezie compun arhitectura programului ediţiei din acest an a Festivalului Internaţional de Poezie de la Bucureşti.

Deschiderea Festivalului va avea loc în Aula Bibliotecii Universitare, la ora 19.00, când după mesajele de deschidere, va avea loc un recital de poezie.

Ana Blandiana, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Nichita Danilov, Caius Dobrescu, Mircea Dan Duţă, Dinu Flămând, Nora Iuga, sunt câţiva dintre poeţii care vor încânta publicul cu creaţiile lor.

Din Programul Festivalului Internaţional de Poezie, Bucureşti 2017:

MIERCURI, 17 mai

Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti – Sala de conferinţă „Marin Preda”, Valea Parcului 1, Mogoşoaia

11.00-13.30:Dezbatere PEN România 95 Displaced Cultures în a Globalized World

Moderator: Caius Dobrescu

Intervenţii: Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Nadežda Čačinovič (Croaţia), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia), Mykola Riabchuk (Ucraina); Gabriela Adameşteanu, Svetlana Cârstean, Ruxandra Cesereanu, Simona-Grazia Dima, Bogdan Ghiu, Alex. Goldiş, Mariana Gorczyca, Claudiu Komartin, Angelo Mitchievici, Carmen Muşat, Radu Vancu, Miruna Vlada (România)

13.30-14.00: PEN România 95 – Închidere oficială

Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”, Aleea Barajul Dunării 5

12.30:FIPB = POETRY – FACE TO FACE

Lecturi şi dialog cu: Ioana Crăciunescu (România) şi Adam Puslojić (Serbia)

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Profesor coordonator: Adrian Săvoiu

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

13.00: Lectură publică de poezie

Arghezi Revisited: în defence of the cherries / în apărarea cireşelor

(volum în curs de apariţie la Editura frACTalia, 2017)

Invitaţi: Peter Sragher (România), Claus Ankersen (Danemarca)

Irina Bojin şi Andreea Daniela Petcu, traducătoare, Iulia Militaru, editor al Editurii frACTalia.

Casa memorială„Tudor Arghezi Mărţişor, Strada Mărţişor 26

16.00-18.00:Imagine şi vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artişti în educaţie

Curator: Simona Nastac

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00:Deschiderea Festivalului Internaţional de Poezie Bucureşti, ediţia a VIII-a

19.30:Lecturi publice de poezie:

Ana Blandiana, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Nichita Danilov, Caius Dobrescu, Mircea Dan Duţă, Dinu Flămând, Bogdan Ghiu, Ioana Ieronim, Nora Iuga, Cosmin Perţa, Ion Pop, Simona Popescu, Adam Puslojić, Eugen Suciu, Robert Şerban, Ion Bogdan Ştefănescu

Muzica: Ion Bogdan Ştefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)

Moderatori: Ioan Groşan şi Ioan Cristescu

JOI, 18 mai

Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Strada Italiană 17

12.30:FIPB = POETRY – FACE TO FACE

Lecturi şi dialog cu: Hugo Mujica (Argentina), Ioana Ieronim (România) şi Dinu

Flămând (România)

Moderator: Ioan Groşan

Profesor coordonator: Claudia Moga

Casa memorială„Tudor Arghezi Mărţişor, Strada Mărţişor 26

16.00-18.00:Imagine şi versatelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artişti în educaţie

Curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

17.00Lecturi publice de poezie: Marius Aldea, Vasile Mihalache, Radu Niţescu, Livia Ştefan, Victor Ţvetov, Miruna Vlada

Muzica: Iordache (saxofon), Dan Mitrofan (chitară)

Moderator: Claudiu Komartin

Librăria Humanitas – Kretzulescu, Calea Victoriei 45

17.00: Conferinţă: A traduce vs. a tălmăci, susţinută de Bruno Mazzoni (Italia)

Moderator: Silviu Angelescu

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.30:Lecturi publice de poezie: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Hu Chuanyi (China), Jidi Majia (China), Gao Xing (China), Gong Xuemin (China), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franţa), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia)

Muzica: Grigore Leşe

Moderator: Magda Cârneci

Green Hours jazz-cafe, Calea Victoriei 120

20.30:Lecturi publice de poezie: Sorin Despot, Robert G. Elekes, Olga Ştefan, Moni Stănilă, Alexandra Turcu, Alexandru Vakulovski

Muzica: Ana-Cristina Leonte (voce), Tăvi Scurtu (electronics şi percuţie)

Moderator: Claudiu Komartin

VINERI, 19 mai

Colegiul Naţional Bilingv „George Coşbuc”, Strada Olari 29-31

12.30:FIPB = POETRY – FACE TO FACE

Lecturi şi dialog cu: Magda Cârneci (România), Sylvestre Clancier (Franţa) şi

Călin-Andrei Mihăilescu (Canada)

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Profesor coordonator: Alina Roşca

Librăria Humanitas – Cişmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

16.00:Conferinţă:Putting a Blotch across the Sun, Tripping up for Good at the Soul: A Translator’s Evolution, susţinută de Adam J. Sorkin (SUA)

Moderator: Radu Vancu

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:Lecturi publice de poezie: Hugo Mujica (Argentina), Marco Lucchesi (Brazilia), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada), Simona Racková (Cehia), Olja Savičević (Croaţia), Mangalesh Dabral (India), Marco Di Pasquale (Italia), Enormi Stationis (Polonia), Adam Puslojić (Serbia), Barbara Korun (Slovenia), Ioana Gruia (Spania), Jordi Valls (Spania), Nikolay Zvyagintsev (Rusia)

Muzica: Maria Răducanu (voce), Pedro Negrescu (contrabas)

Moderator: Dinu Flămând

POINT, Strada Eremia Grigorescu 10

20.30:metaMorph~ un punct plecat la plimbare– performance de poezie experimentală

Christian Foley (Anglia), SJ Fowler (Anglia), Max Hofler (Austria), Christian Bök (Canada/Australia), Maja Jantar (Olanda/ Belgia), LaTasha N. Nevada Diggs (SUA), Tara Skurtu (SUA), Mugur Grosu, Claudiu Komartin, Răzvan Ţupa (România)

Curator: Simona Nastac

SÂMBĂTĂ, 20 mai

Noaptea muzeelor 2017

Sediul MNLR – expoziţia de bază, Str. Nicolae Creţulescu 8, program: 10.00 – 02.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărţişor”, Str. Mărţişor 26, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „George şi Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 18.00

Casa Memorială „Liviu şi Fanny Liviu Rebreanu”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 18.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărţişor”, Strada Mărţişor 26

12.00: Vernisaj al expoziţiei Imagine şi vers, lucrări realizate în cadrul atelierului creativ pentru copii, ArtCrowd Artişti în educaţie, curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

16.00 – 20.00:Scriitori contemporani la muzeu

O zi muzeograf: Radu Vancu

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

16.00 – 17.30:Concert de violoncel, susţinut de artistul instrumentist Adrian Naidin

Green Hours jazz-cafe, Calea Victoriei 120

16.00:Lecturi publice de poezie: Florin Arpezeanu, Ionelia Cristea, Ana Donţu, Matei Hutopilă, Alina Purcaru, Alex Văsieş

Invitat special: Angela Marinescu

Moderator: Claudiu Komartin

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărţişor”, Strada Mărţişor 26

16.00 – 17.00:Teatrul de magie

Spectacol susţinut de Andrei Teaşcă

Casa Memorială „George şi Agatha Bacovia”, George Bacovia 63

16.00 – 17.00:Concert de violoncel, susţinut de Mihail Grigore

Librăria Humanitas – Cişmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

17.00:Conferinţă:Ospitalitatea de limbaj în traducerea poetică, susţinută de Victor Ivanovici (Grecia)

Moderator: Silviu Angelescu

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărţişor”, Strada Mărţişor 26

17.00 – 18.00:Teatru de improvizaţie

Susţinut de trupa de improvizaţie Grupa mică

Casa Memorială „George şi Agatha Bacovia”, George Bacovia 63

17.00 – 18.00:Concert de vioară, susţinut de Valentin Şerban

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

17.30 – 19.00:Teatru de improvizaţie

Spectacol susţinut de trupa de improvizaţie Comedy.show

Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”Esplanadă, Calea Victoriei 88

20.00: Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a IX-a, difuzat în fiecare an de Radio România Cultural, marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor

Invitaţi: Ioana Crăciunescu, Ioana Ieronim, Nora Iuga & Angela Baciu, Livia Lucan-Arjoca, Andra Rotaru, Florina Zaharia, Teodor Dună, Bogdan Ghiu, Florin Iaru, Ioan Matiuţ, Călin-Andrei Mihăilescu, Cosmin Perţa, Bogdan O. Popescu, Adrian Suciu, Robert Şerban, Grigore Şoitu, Iulian Tănase, Romulus Bucur

Muzica: Teodora Enache, Mike Godoroja & Blue Spirit

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu şi Ioan Cristescu

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

20.00 – 21.00:Concert susţinut de Helen & friends

21.00 – 22.00:Concert susţinut de Blue Noise

DUMINICĂ, 21 mai

Sediul MNLR, Nicolae Creţulescu 8

17.00:Închiderea festivalului

Alocuţiuni:

Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Naţional al Literaturii Române

Dinu Flămând, scriitor şi traducător

Caius Dobrescu, scriitor şi traducător

Ioan Groşan, scriitor

Invitat special: Yusef Komunyakaa (SUA)

Lecturi publice de poezie: Adrian Alui Gheorghe, Denisa Comănescu, Gellu Dorian, Marian Drăghici, Horia Gârbea, Cassian Maria Spiridon, Liviu Ioan Stoiciu, Lucian Vasilescu, George Vulturescu

Muzica: Cvartetul ChromaticIuliana Ghiduc (vioara 1), Salome Torge (vioara 2), Ovidiu Achim (violă), Emese Achim (violoncel)

Moderator: Ioan Groşan

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.30:Clubul de Lectură Institutul Blecher Andrei Dósa, Botond Fischer, Benji Horvath, Mihók Tamás

Moderator: Claudiu Komartin

În perioada 17 – 19 mai, în Holul Dacia al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I” (Strada Boteanu 1), poate fi vizitată expoziţia de artă Cărţile de la Vidra – „Plângând de-atâta frumuseţe” de Carolina Ilica.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.

alte articole din secțiunea Cultură