Baschet masculin: Gaz Metan Mediaş - BCMU Piteşti 68-66, în Liga Naţională

(Bruce Bennett / Getty Images)

CS Gaz Metan Mediaş a întrecut pe BCMU Piteşti cu scorul de 68-66 (20-6, 14-18, 18-26, 16-16), duminică, în Sala Sporturilor din Mediaş, într-un meci din cadrul etapei a 17-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.

După un început de meci ratat complet, cu doar şase puncte marcate în primele zece minute, piteştenii au întors cursul jocului şi au fost foarte aproape de a obţine victoria. În minutul 36, oaspeţii conduceau cu 63-58, iar Gaz Metan a întors scorul cu 21 de secunde rămase de jucat, printr-o aruncare de trei puncte a lui Florin Daniel Popa, pentru 67-66, Marko Durkovic transformând o aruncare liberă în ultimele secunde.

Marko Durkovic, cu 18 puncte şi 9 recuperări, şi Aleksandr Pustahvar, 19 p, 4 rec, au fost cei mai buni oameni ai gazdelor, iar de la piteşteni s-au remarcat Ronald Ross, 16 p, 3 rec, 3 pase decisive, şi Mirko Kovac, 19 p, 4 rec.

CSU Asesoft Ploieşti ocupă primul loc, cu 27 puncte (15 jocuri), urmată de Steaua CSM Eximbank, 26 p (14 j), CSMU Oradea, 26 p (16 j), BCMU Piteşti, 25 p (16 j), etc. CS Gaz Metan Mediaş se află pe locul 8, cu 23 p (16 j). AGERPRES (AS/editor: Mihai Ţenea)