Bianca Andreescu se califică lejer în sferturi la Beijing

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu.
Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu. (WTA/facebook)

Bianca Andreescu (locul 6 WTA) trece şi de optimi, relativ uşor, după ce o învinge pe americanca Jennifer Brady (locul 66 WTA), venită din calificări, cu scorul de 6-1, 6-3 la turneul Premier Mandatory China Open de la Beijing, cu premii totale în valoare de 8.285.274 USD.

Pimul set a fost adjudecat repede de Bianca cu 6-1, însă în setul doi au mers cap la cap până la 3-3, când canadianca a făcut break şi a câştigat apoi setul cu 6-3 şi bineînţeles meciul.

Bianca acumulează 215 puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 178.665 USD.

În sferturi, candianca de origine română va avea un meci mai dificil. Ea se va confrunta cu japoneza Naomi Osaka (4 WTA), fost lider mondial, care a învins-o pe americanca Alison Riske în optimi cu scorul de 6-4, 6-0.

În celălalt sfert de pe jumătatea inferioară a tabloului, pe care se află Bianca Andreescu, se vor întrece Daria Kastakina şi Caroline Wozniaki.