Cătălina Ponor s-a calificat în finala de la bârnă la JO 2016

Sportiva română a fost notată cu 14,900 în subdiviziunea a doua şi a ocupat poziţia a 5-a la sfârşitul calificărilor din cadrul concursului feminin de gimnastică artistică a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.
Gimnasta română Cătălina Ponor
Gimnasta română Cătălina Ponor (Cătălina Ponor/facebook)

Cătălina Ponor este tot mai aproape de câştigarea unei noi medalii olimpice după ce a reuşit să obţină calificarea în finala de la bârnă a concursului feminin de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, ea poziţionându-se a cincea la sfărşitul calificărilor acestei probe.

În vârstă de 28 de ani, multipla campioană olimpică a fost notată cu 14,900 pct., urmând să se lupte pentru locul întâi în concursul programat pe 15 august.

La finală vor participa primele opt clasate: Simone Blies (SUA) — 15,633, Laurie Hernandez (SUA) — 15,366, Flavia Saraiva (Brazilia) — 15,133, Sanne Wevers (Olanda) — 15,066, Cătălina Ponor (România) — 14,900, Fan Yilin (China) — 14,866, Aly Raisman (SUA) — 14,833 şi Gabby Douglas (SUA) — 14,833.

Cătălina Ponor a concurat şi în calificările de la sol, fiind notată cu 14,200, insuficient pentru calificarea în finală.

Sportivul român Marian Drăgulescu (35 ani) s-a calificat şi el, sâmbătă, în finala de la sărituri în concursul de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce Andrei Muntean va evolua în finala de la paralele.

Marian Drăgulescu a avut o medie de 15,283 puncte, după ce a fost notat cu 15,133 pentru prima săritură şi cu 15,433 pentru a doua, în timp ce Andrei Vasile Muntean a ocupat locul 9 şi a prins finala cu nota 15,466.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.