CFR Cluj şi FCSB au remizat în play-off Ligii I la fotbal

Ceferiştii au obţinut doar un rezultat de egalitate în faţa principalei contracandidate la titlu - FC Steaua Bucureşti - meci disputat duminică seara pe stadionul 'Dr. Constantin Rădulescu' din Cluj-Napoca.
CFR Cluj - FCSB, 0-0, duminică seara, la  Cluj-Napoca, în etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I  de fotbal.
CFR Cluj - FCSB, 0-0, duminică seara, la Cluj-Napoca, în etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal. (Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA/facebook)

Cel mai aşteptat meci a etapei a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal, care le-a avut ca protagoniste pe principalele candidate la titlul de campioană - CFR Cluj şi FCSB - s-a terminat indecis, scor 0-0, un meci destul de echilibrat, cele două formaţii alegând să joace prudent, preocupate să nu ia gol.

Ambele grupări şi-au creat ocazii de poartă, cele mai importante aparţinând însă gazdelor, care au lovit de două bara prin Vinicius (45 1) şi Thierry Moutinho (85). Oaspeţii s-au evidenţiat şi ei prin prin Dennis Man (13), respectiv Harlem Gnohere (43), dar ambii au fost imprecişi.

"Nici mie nu-mi vine să cred câte egaluri fac cu Steaua. Sunt puţin dezamăgit. Când ai două bare într-un meci, e normal să fie o dezamăgire. În prima repriză, FCSB a jucat mai bine. Cred că noi am avut trac mai mare. Nu mi-a plăcut deloc prima repriză. Puteam totuşi să marcăm, pe final de repriză, când Vinicius a avut bara aceea. Anul trecut, marca şi cu ochii închişi la faze de genul ăsta. În prezent repriza secundă am jucat mai bine, am jucat mai ofensiv. Acum trebuie să câştigăm neapărat în etapa viitoare.", a declarat tehnicianul ceferiştilor pentru Telekom Sport.

După remiza din Gruia, campioana en titre a rămas cu un avans de trei puncte faţă de FCSB şi este în continuare liderul Ligii 1, fiind neînvinsă de opt etape (cinci victorii şi trei egaluri), în timp ce elevii lui Teja venea după trei succese consecutive.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Bordeianu - Culio - Djokovici - Omrani, Bud, Deac.
Rezerve: Vollado, Peteleu, Mureşan, Hoban, Moutinho, Păun, Costache.
Antrenor: Dan Petrescu.

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, I. Cristea, J. Morais - Filip, Teixeira - Man, Tanase, Fl. Coman - Gnohere.
Rezerve: A. Vlad, Nedelcu, Moruţan, Hora, Stoian, M. Roman I, Fl. Matei.
Antrenor: Mihai Teja.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Mircea Orbuleţ; arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (toţi din Bucureşti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF