Claudia Mihaela Bobocea, calificată în semifinalele probei de 1.500 m la Campionatele Mondiale de atletism

(Captură Foto)

La Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), Claudia Mihaela Bobocea s-a calificat miercuri în semifinalele probei de 1.500.

Claudia a înregistrat cu al 15-lea timp din serii, 4 min 07 sec 76/100, şi joi va evolua în semifinale.

''Nu a fost o cursă uşoară. A fost o cursă tipică pentru calificări. A trebuit să iau cursa pe cont propriu pentru a-mi putea asigura locul în semifinală. Mâine, pentru mine este ca o finală. Îmi doresc calificarea în finală şi mă voi lupta pentru asta într-o companie selectă'', a declarat Claudia Bobocea pentru site-ul oficial al Federaţiei Române de Atletism.

Cel mai bun timp a fost înregistrat de olandeza Sifan Hassan - 4 min 03 sec 88/100.

Doi sportivi români vor mai evolua joi la campionatul mondial: Andreea Panţuroiu în calificări la triplusalt şi Andrei Gag în calificări la aruncarea greutăţii.

Zece atleţi români participă la Mondialele de la Doha. Până acum, cel mai bun rezultat l-a obţinut Alin Firfirică, locul 4 la aruncarea discului.