Europa League. FCSB, meci sub aşteptări în faţa Viktoriei Plzen

Vicecampioana Cehiei a câştigat cu scorul de 2-0 (0-0) disputa cu formaţia bucureşteană FCSB, ambele goluri fiind reuşite în repriza a doua, prin Milan Petrzela (49) şi Jan Kopic (76).
steaua, fcsb
steaua, fcsb (Captură foto)

FC Steaua Bucureşti a pierdut confruntarea de joi seara cu formaţia cehă Viktoria Plzen din Grupa G a Europa League la fotbal.

Partida disputată pe stadionul Struncovy Sady din Plzen s-a terminat cu scorul de 2-0 (0-0), gazdele reuşind să aducă modificări pe tabela de marcaj în debutul reprizei a doua prin Milan Petrzela (min. 49), ca apoi rezultatul final să fie stabilit de Jan Kopic (min. 76).

Duelul celor două echipe a fost unul plin de ocazii irosite mai ales în prima parte a întâlnirii, cu multe erori în defensivă atât deoparte cât şi de alta, contraatacul fiind cartea preferată a celor două grupări.

Jucătorii lui Nicolae Dică nu au jucat la capacitate maximă, cauza probabilă fiind lipsa din teren a unor titulari dovediţi ca Niţă, Nedelcu, Gnohere, Tănase şi Budescu, în timp ce Pintilii şi Momcilovic nu s-au aflat deloc în lot.

Protagoniştii celor mai notabile ocazii la gazde au fost Golofca, Petrzela , Kopic, Reznicek, ultimul fiind cel mai activ în faţa porţii apărate de portarul Vlad, în timp ce la oaspeţi, cea mai evidentă şansă de a marca a fost irosită de Alibec (20), care, scăpat singur cu portarul nu a reuşit să fructifice şansa oferită.

Coman a cerut penalty după ce a fost acroşat în careu de Hejda (27), dar arbitrul a fost de altă părere. Alibec s-a evidenţiat din nou prin două şuturi de la distanţă (28, 32), al doilea, din lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, dar goalkeeper-ul Ales Hruska s-a aflat la post.

Un moment important al gazdelor s-a petrecut în min. 33, Enache scoţând în extremis, de pe linia porţii, mingea trimisă Reznicek.

Repriza a doua a început cu şutul de la distanţă a aceluiaşi Alibec, dar Hruska a respins salvator.

Minutul 49 a fost cel mai important pentru jucătorii lui Pavel Vrba, Milan Petrzela a introdus mingea în poarta oaspeţilor dintr-o poziţie de ofsaid, după o lansare de la Hrosovsky.

Vicecampioana României a avut clipele ei, când putea aduce egalarea prin Bălaşa, în urma a doua lovituri libere (52 şi 58), dar fără izbândă.

A venit şi al doilea gol în minutul 76. Kopic a deviat cu capul şutul lui Kolar, după ce Vlad salvase senzaţional reluarea aceluiaşi Kopic.

Până la final FCSB nu a mai arătat nimic notabil.

Gruparea din Ghencea, care în cazul unui rezultat de egalitate şi-ar fi asigurat câştigarea grupei, va primi în continuare, pe 7 decembrie, vizita formaţiei elveţiene Lugano, în timp ce Viktoria va juca în deplasare cu Hapoel Beer Sheva.

Viktoria: 16. Ales Hruska — 14. Radim Reznik, 2. Lukas Hejda, 4. Roman Hubnik (căpitan), 8. David Limbersky — 7. Tomas Horava, 17. Patrik Hrosovsky — 11. Milan Petrzela (29. Diego Zivulic, 88), 26. Daniel Kolar (25. Ales Cermak, 84), 10. Jan Kopic — 37. Jakub Reznicek (23. Marek Bakos, 66). Antrenor: Pavel Vrba.
Rezerve neutilizate: 1. Mâţuş Kozacik — 19. Jan Kovarik, 21. Tomas Hajek, 24. Milan Havel.
FCSB: 99. Daniel Vlad — 44. Gabriel Enache, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa (căpitan), 12. Junior Morais — 23. Ovidiu Popescu, 8. Lucian Filip (6. Dragoş Nedelcu, 46) — 22. Cătălin Golofca (10. Florin Tănase, 46), 98. Dennis Man, 17. Florinel Coman (11. Constantin Budescu, 64) — 7. Denis Alibec. Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă — 3. Ionuţ Larie, 9. Harlem Gnohere, 20. William de Amorim.

Arbitru: Ivan Bebek; arbitri asistenţi: Goran Pataki, Miro Grgic; arbitri adiţionali: Mario Zebec, Goran Gabrilo; arbitru de rezervă: Ivica Modric (toţi din Croaţia)
Cartonaşe galbene: Man (45+1), Enache (67), Budescu (84).