Festivalul Naţional de Teatru 2016 vine cu spectacole de top. Selecţia oficială a spectacolelor

Criticul de teatru Marina Constantinescu prezentând selecţia oficială a spectacolelor Festivalului Naţional de Teatru, 2016
Criticul de teatru Marina Constantinescu prezentând selecţia oficială a spectacolelor Festivalului Naţional de Teatru, 2016 (fnt.ro)

„Modernitatea şi dinamismul contemporan nu se nasc peste noapte şi nu fac nimic fără tradiţie şi fără istoria teatrului românesc”, a spus criticul Marina Constantinescu, directorul artistic şi selecţionerul Festivalului Naţional de Teatru, în cadrul unei conferinţe de presă organizată luni, 4 iulie, în care a anunţat selecţia oficială a celei de-a 26-a ediţii a Festivalului.

Selecţia făcută acoperă ceea ce Marina Constantinescu crede că este mai de top, mai performant, mai inteligent şi mai rafinat în lumea teatrului, a dansului şi în lume.

Selecţia oficială a spectacolelor (ordine alfabetică):

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis, Bucureşti;

Anul dispărut. 1989 de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu, scenografia Anda Pop, Teatrul Mic, Bucureşti;

Apă de mină de Csaba Szekely, un proiect coordonat de Oana Stoica, scenografia Vladimir Iuganu, Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9;

Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies, regia Cristi Juncu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti;

Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi;

Carousel, adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnar şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang, direcţia de scenă Andrei Şerban, decorul arh. Octavian Neculai, costumele Lia Manţoc, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti;

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia Laszlo Bocsárdi, decorul Jozsef Bartha, costumele Zsuzsanna Kiss, Teatrul Naţional Cluj-Napoca;

Creditul de Jordi Galcerán, regia Mihai Constantin, scenografia Maria Dore, Godot Cafe-Teatru, Bucureşti;

Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy, regia, ilustraţia muzicală şi light-design-ul Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti;

Dansând în noapte de Patrick Ellsworth, regia Vlad Massaci, scenografia şi light-design-ul Andu Dumitrescu, Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov;

Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel, regia Mariana Cămărăşan, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Metropolis, Bucureşti;

Fata din curcubeu, textul şi regia Lia Bugnar, Godot Cafe-Teatru, Bucureşti;

Fuchsiada după Urmuz, o instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcăreţe, costumele Corina Grămoşteanu, măştile Ilona Varga-Járó, decorul şi light-design-ul Helmut Stürmer, Teatrul German de Stat Timişoara;

Între noi e totul bine de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti;

Iulius Cezar de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj;

Kafka. 5 vise după scrierile „Procesul”, „Metamorfoza”, „O dare de seamă pentru o Academie”, „Verdictul” şi „Colonia penitenciară” de Franz Kafka, scenariul, regia, decorul, coloana sonoră Dragoş Galgoţiu, costumele Lia Manţoc, coregrafia Răzvan Mazilu, Teatrul Odeon, Bucureşti;

L'Om DAdA, un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este produs sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Săva”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu România Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român;

La ordin, Fuhrer! de Brigitte Schwaiger, regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, costumele Claudia Castrase, coregrafia Andrea Gavriliu, Teatrul „Aureliu Manea” Turda;

La Pulce după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau, adaptarea scenică şi regia Horaţiu Mălăele, decorul Lia Manţoc, costumele Anca Răduţa, Teatrul de Comedie, Bucureşti;

Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia Alexandru Dabija, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Naţional Cluj-Napoca;

LUNGS de Duncan Macmillan, regia Nicolae Constantin Tănase, VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti;

Marmură de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky, decorul şi costumele Nina Brumuşilă, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti;

Meteorul de Friedrich Dürrenmatt, regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara;

Micul Prinţ de Antoine de Saint-Exupéry, regia Peter Kerek, decorul şi costumele Iuliana Vîlsan, Teatrul German de Stat Timişoara;

Mon Cabaret Noir, conceptul, regia, coregrafia, costumele Răzvan Mazilu, Teatrelli – creart (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti);

O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii după un roman de Mark Haddon, regia Bobi Pricop, scenografia Adrian Damian, costumele Liliana Cenean, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti;

Oameni obişnuiţi, un spectacol de Gianina Cărbunariu, scenografia şi video Mihai Păcurar, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu;

Obsesii de Claudiu Sfirschi-Lăudat, regia Yannis Paraskevopoulos, scenografia şi costumele Lia Dogaru, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti;

Pelicanul de August Strindberg, regia Felix Alexa, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj;

Pour toujours (În vecii vecilor), regia, decorul şi coregrafia Dominique Serrand, costumele Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj;

Prin vis, scenariul de Varga Mátyás, regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia Pál Frenak, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara;

Punctul orb de Yannis Mavritsakis, regia Radu Afrim, decorul Adrian Damian, costumele Claudia Castrase, Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti;

Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman, regia Radu Jude, scenografia Iuliana Vîlsan, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara;

Sfârşit de partidă de Samuel Beckett, regia Tompa Gabor, scenografia Judit Dobre Kóthay, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklos”;

The Bach Files, un spectacol de Alexandru Darie, scenografia arh. Octavian Neculai, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti;

The Sunset Limited de Cormac mccarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti;

Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu, scenografia Luana Drăgoiescu, Teatrul „Nottara”, Bucureşti;

Un duşman al poporului de Arthur Miller,adaptare după piesa lui Henrik Ibsen, regia Claudiu Goga, decorul Andu Dumitrescu, costumele Lia Dogaru, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi;

Un minut de dans sau UF!!!, un spectacol de Gigi Căciuleanu, Fundaţia Art Production, în parteneriat cu Teatrul Mic, Bucureşti;

Vivaldi şi anotimpurile, scenariul, regia şi coregrafia Gigi Căciuleanu (după o idee de regie şi concept spaţial de Dan Mastacan), decorul şi costumele Măriuca Ignat, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”.

Spectacole invitate:

Teatrul „Maly Drama” din Sankt Petersburg vine cu două reprezentaţii Livada de vişini. „Un spectacol-manifest despre iubire, trădare, cinism, despre moarte şi moartea unei lumi, lucruri pe care le trăim de la Cehov încoace şi în ideea că de fapt mesajul mare al teatrului mare este fără sfârşit”.

Spectacolul O aventură extraordinară, după basmul chinezesc Painting on the wall, cu Compania Balet Preljocaj.

Două spectacole cu Carolyn Carson: un spectacolul-dans Now şi altul Short stories, Theatre National de Chaillot în colaborare cu Carolyn Carson Company.

„Mi se pare o muncă impresionantă într-o societate care se dezechilibrează zi de zi. Îi felicit pe cei care reuşesc să rămână profesionişti, să facă o lume altfel, o lume în care să credem că va fi normală”, a mai spus Marina Constantinescu.

Festivalul Naţional de Teatru se va desfăşura între 21 octombrie şi 30 octombrie, la Bucureşti, este organizat de UNITER, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale" din Bucureşti şi ARCUB, fiind finanţat de Ministerul Culturii şi Primăria municipiului Bucureşti.