Florin Mergea, în sferturile de dublu ale turneului challenger de la Tunis

Românul alături de noul său partener Roman Jebavy (Cehia) s-a impus fără mari probleme în faţa tenismenilor spanioli Pedro Martínez şi Daniel Vega Hernandez cu scorul de 6-2, 6-3.
Jucătorul român de tenis Florin Mergea.
Jucătorul român de tenis Florin Mergea. (Captură foto)

Cuplul format din jucătorul român de tenis Florin Mergea şi cehul Roman Jebavy au acces, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului challenger de la Tunis, dotat cu premii totale în valoare de 75.000 de dolari, graţie victoriei obţinute în faţa ibericilor Pedro Martínez/Daniel Vega Hernandez.

Favoriţii numărul doi la cucerirea trofeului şi-au asigurat prezenţa în faza superioară a tabloului principal de dublu după 59 de minute de joc efectiv. Scor final 6-2, 6-3.

Cei doi iubitori ai sportului alb care au evoluat pentru prima oară împreună, şi-au asigurat un cec în valoare de 960 de dolari şi 17 puncte ATP, urmând ca în sferturi să-i aibă ca adversari pe Jonathan Eysseric (Franţa) şi Joe Salisbury (Marea Britanie).