Fotbal: Luiz Adriano (Şahtior) a reuşit cea mai rapidă cvadruplă din istoria Champions League

Mircea Lucescu, antrenorul echipei Sahtior Doneţk
Mircea Lucescu, antrenorul echipei Sahtior Doneţk (SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images)

Atacantul brazilian Luiz Adriano, de la Şahtior Doneţk, a reuşit cea mai rapidă cvadruplă din istoria Champions League, în doar 17 minute, marţi seara, în meciul câştigat de campioana Ucrainei cu scorul de 7-0 pe terenul echipei belaruse BATE Borisov.

Luiz Adriano a marcat cinci goluri în partida de la Borisov (28 — penalty, 36, 40, 44, 82 — penalty), fiind al doilea jucător care reuşeşte să înscrie de cinci ori într-un singur meci de Liga Campionilor, după Leo Messi (2012).

Elevul lui Mircea Lucescu a stabilit alte recorduri în meciul de marţi seara, când a devenit primul fotbalist care a înscris patru goluri în prima repriză a unui meci din Champions League. Totodată a fost primul jucător care a marcat de cinci ori într-un meci în deplasare din Liga Campionilor, primul brazilian care a înscris de cinci ori într-un meci din Champions League. Luiz Adriano avea 12 goluri marcate în principala competiţie europeană înaintea partidei de la Borisov, dar nu marcase până acum mai mult de patru ori într-un sezon.

Luiz Adriano a ajuns acum la 117 goluri marcate sub tricoul lui Şahtior Doneţk, fiind golgheterul all-time al echipei.

Alături de Alex Teixeira şi Douglas Costa, Luiz Adriano a mai stabilit o performanţă, marcând toate cele şapte goluri ale echipei şi egalând recordul de şapte goluri înscrise de francezi în victoria lui Olympique Lyon cu 7-2 în faţa formaţiei Werder Bremen, în martie 2005.

Cele mai rapide triple din Champions League
8 minute: Bafétimbi Gomis, Dinamo Zagreb — Lyon 1-7, 07/12/2011
9 minute: Mike Newell, Blackburn Rovers — Rosenborg 4-1, 06/12/1995
12 minute: Luiz Adriano, BATE Borisov — Şahtior Doneţk 0-7, 21/10/2014
14 minute: Neymar, Barcelona — Celtic 6-1, 11/12/2013
15 minute: Claudio Pizarro, Bayern München — Lille 6-1, 07/11/2012
17 minute: Joseba Llorente, Villarreal — Aalborg BK 6-3, 21/10/2008

Cele mai rapide cvadruple din Champions League
17 minute: Luiz Adriano (28, 36, 40, 44), BATE Borisov — Şahtior Doneţk 0-7, 21/10/2014
24 minute: Dado Prso (26, 30, 45, 49), Monaco — Deportivo La Coruna 8-3, 05/11/2003
24 minute: Mario Gomez (44, 50, 61, 67), FC Bayern München — FC Basel 7-0, 13/03/2012

Cele mai multe goluri marcate de un jucător într-un meci din Champions League
5: Luiz Adriano, 21/10/2014, BATE Borisov — Şahtior Doneţk 0-7 (28 — penalty, 37, 40, 44, 82 — penalty)
5: Lionel Messi, 07/03/2012, Barcelona — Bayer Leverkusen 7-1 (25, 42, 49, 58, 84)
4: Marco van Basten, 25/11/1992, AC Milan — IFK Göteborg 4-0 (33, 53 — penalty, 61, 62)
4: Simone Inzaghi, 14/03/2000, Lazio Roma — Marseille 5-1 (17, 37, 38, 71)
4: Dado Prso, 05/11/2003, Monaco — Deportivo La Coruna 8-3 (26, 30, 45, 49)
4: Ruud van Nistelrooy, 03/11/2004, Manchester United — Sparta Praga 4-1 (14, 25 — penalty, 60, 90)
4: Andrei Şevcenko, 23/11/2005, Fenerbahce — AC Milan 0-4 (16, 52, 70, 76)
4: Lionel Messi, 06/04/2010, Barcelona — Arsenal 4-1 (21, 37, 42, 88)
4: Bafétimbi Gomis, 07/12/2011, Dinamo Zagreb — Lyon 1-7 (45, 48, 52, 70)
4: Mario Gomez, 13/03/2012, Bayern München — Basel 7-0 (44, 50, 61, 67)
4: Robert Lewandowski, 24/04/2013, Borussia Dortmund — Real Madrid 4-1 (8, 50, 55, 56 — penalty)
4: Zlatan Ibrahimovic, 23/10/2013, Anderlecht — Paris SG 0-5 (17, 22, 36, 62)