FOTE 2015 Tbilisi: România ocupă locul nouă în clasamentul pe medalii, după trei zile

Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015
Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015 (Tbilisi 2015 EYOF/facebook)

Delegaţia României se află pe poziţia a noua în clasamentul pe medalii, miercuri, după trei zile de competiţii, cu două medalii de aur şi una de bronz, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, ediţia de vară, de la Tbilisi (Georgia).

Medaliile de aur au fost câştigate de înotătoarea Maria Claudia Gâdea (400 m mixt) şi de atleta Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt), iar medalia de argint a fost adusă de atletul Bogdan Ioan Sitoianu (lungime).

Italia ocupă primul loc în clasament, cu 6 medalii de aur, 2 de argint şi 3 de bronz, urmată de Rusia, 4-4-2, Ungaria, 4-2-6, etc.

Echipa feminină de gimnastică (Andreea Daniela Ciuruşniuc, Olivia Cîmpian, Ioana Teodora Crişan) a ratat podiumul, terminând pe locul al patrulea, cu 106,750 puncte.

Ioana Teodora Crişan s-a calificat în finala de la individual compus, de pe locul 7 în calificări (53,500 puncte), alături de Olivia Cîmpian, locul 14 în calificări (52,850 puncte), în timp ce Andreea Daniela Ciuruşniuc a ocupat locul 21 (51,500 puncte).

Ioana Teodora Crişan a ocupat locul 21 la sărituri (13,600), 13 la sol (13,350), 15 la paralele (12,550), dar a prins finala la bârnă cu a patra notă (14,000).

Andreea Daniela Ciuruşniuc a obţinut locul 10 la sol (13,450 p), fiind a doua rezervă pentru finală, a terminat pe 38 la paralele (11,350) şi pe 17 la bârnă (13,050).

Olivia Cîmpian a fost a 11-a la sărituri (13,400), fiind a doua rezervă, s-a calificat în finala de la sol cu a treia notă (14,050), a fost a 20-a la paralele (12,350) şi a 23-a la bârnă (12,800).

La atletism, Claudiu Daniel Mihăescu a terminat pe locul 8 la 1.500 m, Raluca Adriana Vrabie s-a calificat în finala de la aruncarea suliţei de pe locul patru în Grupa B, cu 43,50 m.

În finală s-a calificat şi Ioana Diana Ţigănaşu, la aruncarea greutăţii, de pe locul 4 în Grupa A (14,07 m).

Maria Cristina Cosac a ocupat locul 6 în prima serie (1:05.56), la 400 m garduri feminin, şi a ratat finala, ca şi Ştefan Bogdan Juganu la 400 m masculin, după locul 4 în Seria a treia (56.28).

La tenis, Selma Ştefania Cădar s-a calificat în sferturile de finală, după 6-4, 6-1 cu Maria Lota Kaul (Estonia), iar Ştefan Francisc Paloşi va evolua în aceeaşi fază la simplu masculin, după 6-4, 6-0 cu georgianul David Celidze.

La înot, Cristina Lucia Andreea Giurcă a ocupat locul 5 în seria a treia la 200 m spate feminin (2:24.32), Daniel Cristian Martin a terminat pe locul 5 în seria a doua la 200 m mixt masculin (2:10.27), Maria Claudia Gâdea s-a clasat pe 7 în Seria 2 la 400 m liber feminin (4:33.62) şi pe locul 3 în Seria 5 la 200 m mixt feminin (2:24.51), iar Ana Iulia Dascăl a terminat pe locul 4 în seria a treia la 200 m mixt feminin (2:25.63).

La judo, Răzvan Bodea (66 kg) a încheiat pe locul 9, după victorii la Arben Cena (Kosovo) şi Ivo Jurkovic (Slovenia) şi înfrângeri la Giovanni Esposito (Italia) şi în recalificări la Ugur Sarikaya (Turcia).

La cat. 60 kg, Florin Eduard Selea a fost învins în primul tur de britanicul Scott Thomson.

Echipa de handbal junioare Under-17 a României a învins Georgia cu 32-24 (17-13). Sorina Tîrcă a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 12 goluri. Pentru echipa antrenată de Marian Tîrcă şi Luminiţa Dinu au mai înscris Alexandra Badea — 5, Alexandra Munteanu — 3, Aura Teodora Popescu — 2, Andreea Tecar — 2, Alexandra Banciu — 2, Cristina Creţu — 2, Ana Maria Berbece — 1, Daria Bucur — 1, Claudia Lăcătuş — 1, Bianca Dinuţ — 1.

România s-a clasat pe locul al treilea în Grupa B, cu 2 puncte, după Rusia, 6 puncte, Cehia, 4 puncte, dar înaintea Georgiei, 0 puncte.

Echipa noastră va juca pentru locurile 5-8, primul meci fiind cu Muntenegru, pe 31 iulie.