Germania şi Polonia prezente la EURO 2016, după ultimul meci din Grupa D a preliminariilor

Naţionala Germaniei a învins duminică seara cu scorul de 2-1 pe Georgia, iar Polonia, viitoarea adversară a României în preliminariile CM 2018, a dispus de Irlanda cu 2-1
(EURO 2016/facebook)

Campioana mondială Germania s-a calificat la EURO 2016 după ce a bătut Georgia, cu scorul de 2-1. Nationalmannschaft a deschis scorul prin Thomas Mueller (50), din penalty, georgienii egalând trei minute mai târziu prin Kankava; Rezerva Max Kruse a stabilit scorul final în min. 79, pentru echipa lui Joachim Loew.

Polonia, viitoarea adversară a României în preliminariile CM 2018, a câştigat cu 2-1 partida disputată cu reprezentativa Irlandei. Grzegorz Krychowiak a deschis scorul pentru gazde în minutul 13, Jonathan Walters stabilind egalitatea trei minute mai târziu, dintr-un penalty controversat. Robert Lewandowski (42) a reuşit golul victoriei şi al calificării. Ex-stelistul Lukasz Szukala a intrat pe teren în min. 78 al meciului.

Pentru EURO 2016 (10 iunie — 10 iulie) se cunosc acum 16 din cele 24 de echipe participante: Albania, Anglia, Austria, Belgia, Cehia, Elveţia, Franţa (echipa gazdă, calificată direct), Germania, Irlanda de Nord, Islanda, Italia, Polonia, Portugalia, România, Spania şi Ţara Galilor.