Handbal feminin: HCM Baia Mare - Larvik 23-24, în Liga Campionilor

(JAVIER SORIANO / AFP / GettyImages)

Echipa feminină de handbal HCM Baia Mare a fost învinsă de formaţia norvegiană Larvik cu scorul de 24-23, vineri, în Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'', într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor.

HCM a plătit în acest meci preţul ratărilor incredibile de la 7 metri, nu mai puţin de şapte astfel de penalităţi fiind irosite de echipa antrenată de Costică Buceschi.

Campioana României a controlat primele aproape 50 de minute ale jocului, formaţia scandinavă conducând pentru prima oară în minutul 49, cu 21-20. HCM a luat din nou avantaj pe tabelă şi ar fi putut tranşa disputa, dar Davîdenko a ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 56, la scorul de 23-22 pentru formaţia băimăreană, care a mai ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 59, la 23-24, prin Do Nascimento, precum şi ultimul atac, care ar fi putut aduce egalarea.

Pentru HCM au marcat Ekaterina Davîdenko — 7 goluri, Luciana Marin — 5, Eliza Buceschi — 3, Ksenia Makeeva — 3, Ada Nechita — 2, Valentina Ardean Elisei — 1, Camilla Herrem — 1, Gabriella Szucs — 1.

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Anja Hammerseng-Edin — 6 goluri, Isabel Blanco — 5, Gro Hammerseng-Edin — 4, Alina Wojtas — 4, Nora Mork — 3, Linn Kristinn Koren Riegelhuth — 1, Sanna Solberg — 1.

În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Metz Handball, 2 p (2 j), HCM Baia Mare, 2 p (3 j), MKS Selgros Lublin, 0 p (2 j).

Duminică va avea loc celălalt meci al grupei, MKS Selgros Lublin — Metz Handball. HCM va disputa următoarea partidă în data de 8 noiembrie, în deplasare, cu Larvik.