Handbal feminin: Norvegia, campioană europeană după 28-25 în finala cu Spania

(ANDREJ ISAKOVIC / AFP / Getty Images)

Naţionala feminină de handbal a Norvegiei a câştigat titlul continental, duminică seara, la Budapesta, după ce a învins Spania cu scorul de 28-25 (10-12), în finala Campionatului European din Ungaria şi Croaţia - EURO 2014.

Norvegia şi-a trecut în palmares al şaselea său titlu european, fiind pe podium la toate ediţiile, cu excepţia cele din 2000, găzduită de România.

Vicecampioană la ediţia precedentă (31-34 cu Muntenegru, după prelungiri), Norvegia, campioana olimpică en titre, învinsese Spania şi în faza grupelor principale, cu scorul de 29-26.

Începutul finalei a fost echilibrat, dar scandinavele au condus de fiecare dată (1-0, 2-1, 3-2), pentru ca ibericele să întoarcă apoi situaţia după cinci goluri consecutive, de la 3-2 (4), la 3-7 (7). Spania, învinsă în grupele principale şi de România, cu 22-20, a avut un avans maxim de cinci goluri pe tabelă, 10-5 (18), dar Norvegia s-a apropiat la un singur gol înainte de pauză, 10-11 (29), însă după primele 30 de minute scorul era de 12-10 pentru Spania.

Norvegia a egalat la reluare, 12-12 (32), iar apoi a trecut în avantaj, 16-15 (35). Norvegia s-a desprins la două goluri, 20-18 (41), Spania a reacţionat pentru scurt timp (20-20), însă scandinavele au punctat de patru ori consecutiv, scorul devenind 24-20 (48). Spania a profitat de momentele de superioritate pe care le-a avut şi s-a apropiat la un singur gol cu cinci minute înainte de final, 26-25 (55), iar meciul a căpătat accente de dramatism. Norvegia a gestionat foarte bine ultimele minute, a mai marcat de două ori şi şi-a adjudecat medaliile de aur.

Norvegia: Silje Solberg (15 mingi salvate), Smily Sando (2 mingi salvate) — Betina Riegelhuth (2 goluri), Veronica Kristiansen (1), Ida Alstad (1), Heidi Loke (2), Karoline Breivang, Nora Mork (7), Stine Oftedal (2), Linn-Kristin Riegelhuth Koren (10), Maja Jakobsen, Camilla Herrem, Sanna Solberg (3), Pernille Wibe.

Spania: Silvia Navarro (11 mingi salvate) — Carmen Martin (4), Beatriz Fernandez, Marta Mangue (3), Macarena Aguilar (2), Elisabet Chavez (1), Elisabeth Pinedo (1), Nerea Pena (10), Lara Gonzalez, Patricia Elorza, Naiara Egozkue, Alexandrina Barbosa Cabral (4).

Arbitri: Charlotte şi Julie Bonaventura (Franţa).

Spania a pierdut pentru a doua oară o finală de Campionat European, după ce tot Norvegia a învins-o în 2008 (Macedonia), cu 34-21.

În finala mică, Suedia a dispus de Muntenegru cu scorul de 25-23 (11-12). România s-a clasat pe locul 9 în clasamentul final, după ce a ocupat poziţia a cincea în grupa principală.