Handbal masculin: România - Kosovo 36-24, în preliminariile Campionatului European din 2018

(Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images)

Naţionala masculină de handbal a României a învins reprezentativa Kosovo cu scorul de 36-24 (17-10), miercuri seara, în Sala Dinamo din Bucureşti, în meciul de debut în preliminariile Campionatului European din 2018.

Tricolorii au obţinut o victorie confortabilă la debutul lui Aihan Omer în al treilea său mandat ca selecţioner al naţionalei României, însă după un început mai dificil.

România s-a desprins la trei goluri abia după minutul 20 în faţa unei formaţii aflată la primul său meci oficial din istorie. Echipa noastră a intrat la pauză cu un avans de şapte goluri, 17-10, rezistând fără să ia gol timp de două minute cu doi oameni mai puţin şi chiar marcând o dată.

Debutul părţii secunde a fost slab, cu patru goluri la rând încasate de România, dar cu trecerea timpului echipa noastră a refăcut diferenţa, care s-a mărit constant, până la 12 goluri în final, 36-24.

România va juca revanşa pe 1 noiembrie, la Prishtina. Din grupa C mai face parte şi Italia, pe care tricolorii o vor înfrunta în luna iunie a anului viitor. Doar câştigătoarea grupei se va califica în faza următoare a competiţiei.

România: Rudi Stănescu, Răzvan Szopka — Mihai Asoltanei (1 gol), Alin Şania (3), Laurenţiu Toma (4), Valentin Ghionea (5), Dan Racoţea (3), Cristian Ghiţă (2), Dragoş Iancu (1), Marius Novanc (4), Alexandru Csepreghi (4), Marius Stavrositu (6), George Buricea, Dan Savenco (1), Bogdan Criciotoiu (1), Demis Grigoraş (1). Selecţioner: Aihan Omer.
Kosovo: Arber Curri, Flamour Gerbeschi — Beni Syla, Vlerson Zherka, Kastrioti Jupa (1), Kreshnik Krasniqi (1), Florim Hoxha (8), Ylber Mjeku (6), Enis Kabashi (1), Valon Dedaj (2), Deniz Terziqi, Ngadhnjim Xhafolli, Oltion Beshiri (1), Egzon Gjuka (1), Petrit Prekazi (3), Lindrit Fetahu. Selecţioner: Alfred Llazari.

Arbitri: Michail Mertinian, Evangelos Syrepisios (ambii din Grecia); Delegat EHF: Telemachos Savvides (Cipru)