Hochei: Corona Braşov a câştigat Cupa României

(Kevin C. Cox / Getty Images)

ASC Corona Braşov a câştigat Cupa României la hochei pe gheaţă, duminică seara, pe Patinoarul Olimpic din Braşov, după ce a învins în finală pe HSC Miercurea Ciuc, cu scorul de 3-2 (0-2, 1-0, 2-0).

Ciucanii, deţinătorii trofeului, au beneficiat de un debut excelent de meci, cu două goluri marcate în primele zece minute, prin Michal Satek (05:48) şi Gergo Biro (09:10). Csaba Nagy (30:54) a redus din diferenţă pentru Corona, Peter Klouda (48:27) a restabilit egalitatea, iar Csanad Virag a înscris golul victoriei pe finalul meciului (58:31).

CSA Steaua Bucureşti s-a clasat pe locul al treilea, după ce a învins pe Progym Gheorgheni cu scorul de 6-3 (3-1, 1-2, 2-0), în finala mică de sâmbătă.

Corona şi-a trecut în palmares a doua sa Cupă a României (prima în 2012-2013), braşovenii jucând a şasea finală din ultimele şapte disputate. HSC Miercurea Ciuc va rămâne fără trofeu în acest sezon, după ce a ratat calificarea în faza play-off a Campionatului Naţional, iar în Liga MOL ocupă ultimul loc.

Ediţia 2013-2014 a competiţiei a fost câştigată de HSC Miercurea Ciuc, la Galaţi, pe 14 septembrie anul acesta, 2-1 cu Corona, după prelungiri.