Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, calificaţi în semifinale la Rotterdam

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer au spart gheaţa şi au ajuns în semifinalele turneului de la Rotterdam după ce au învins favoriţii 2 ai competiţiei.
Perechea româno-olandeză Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer
Perechea româno-olandeză Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer (Neal Trousdale/facebook)

În sferturile de finală ale probei de dublu la turneul ATP 500 Series ABN AMRO World Tennis Tournament din Olanda, perechea Jean-Julien Rojer (28 ATP la dublu) / Horia Tecău (18) au învins favoriţii 2, spaniolii Feliciano Lopez (11) şi Marc Lopez (10), cu scorul de 6-4, 6-4. Partida a durat o oră şi 3 minute.

Horia şi Jean-Julien au realizat câte un break în fiecare set şi au câştigat partida, astfel reuşind să egaleze performanţa de anul trecut de la acest turneu şi să se califice în semifinale

După această victorie, ei au acumulat câte 180 de puncte ATP.

În turul următor, Horia şi Jean-Julien vor juca cu învingătorii din partida Koolhof / Middlekoop – Kubot / Melo, favoriţi 4.