Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer câştigă în primul tur la Basel

Perechea româno-olandeză Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer
Perechea româno-olandeză Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer (Neal Trousdale/facebook)

Perechea Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au câştigat primul meci disputat după pauza făcută de la US Open până în prezent din cauza accidentării jucătorului român. Rojer a mai jucat în trei turnee, cu alţi parteneri, dar a obţinut rezultate modeste.

În proba de dublu a turneului ATP 250 Series “Swiss Indoor Basel”, Jean-Julien Rojer (10 ATP la dublu) / Horia Tecău (9), favoriţi 1, au dispus de cuplul argentinian Federico Delbonis (187) / Guido Pella (222), veniţi din calificări, cu scorul de 6-3, 3-6, [10-3]. Partida a durat o oră şi 9 minute.

Rojer / Tecău care se situează pe locul 9 în clasamentul “ATP Doubles Race to London” cu 2680 de puncte, acumulează 90 în urma victoriei, ajungând la un total de 3770 de puncte. Pe locul 8 sunt Treat Huey şi Max Mirnyi, care au 3065 şi care nu au jucat încă în primul tur al turneului de la Basel. Ei îi vor avea ca adversari pe elveţienii Antoine Bellier / Marco Chiudinelli [WC], iar învingătorii din această partidă vor juca în sferturi împotriva lui Rojer / Tecău