Irina Bara, calificată în semifinale la turneul de la Valencia

Irina Maria Bara s-a calificat în semifinalele turneului ITF de la Valencia după ce a învins o jucătoare a ţării gazdă, în două seturi.
Jucătoarea română de tenis Irina Bara.
Jucătoarea română de tenis Irina Bara. (itftennis.com)

Într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia din Spania, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, Irina Bara (locul 212 WTA, 22 ani) a învins-o pe spaniola Georgina Garcia-Perez în vârstă de 25 ani (250 WTA), cu scorul de 6-3, 6-3. Partida a durat o oră şi 36 de minute.

Românca a mai învins-o pe spaniolă anul trecut la Tarragona (Spania, 25.000 dolari), cu 6-4, 6-2, iar Garcia Perez ses impunsese anul acesta la Lleida (Spania, 25.000 dolari), cu 6-3, 6-4.

În optimi, Bara a trecut de franţuzoaica Tessah Andrianjafitrimo, cu scorul de 6-0, 6-4, iar Garcia Perez a învins-o pe jucătoarea noastră Miriam Bulgaru, cu 6-3, 6-2.

Irina va fi recompensată cu 22 de puncte WTA şi cu un premiu financiar în valoare de 1.144 USD pentru calificarea în semifinale.

Irina Bara va juca în penultimul act tot cu o reprezentantă a Spaniei, Silvia Soler-Espinosa (225, fostă 54 WTA / mai 2012, 30 de ani), a patra favorită, cu care nu a mai jucat până acum.

În semifinalele de dublu:

Cristina Bucşa (Spania, 292) / Yana Sizikova (Rusia, 183), favorite 2, au învins cuplul Elena Bogdan(363 WTA la dublu) / Chantal Skamlova (Slovacia, 158), cu scorul de 6-2, 3-6, [17-15] în o oră şi 30 minute, după ce Elena şi Chantal au ratat 5 mingi de meci, iar adversarele au câştigat la a 3-a.