Irina Begu pierde confruntarea cu Kasatkina din semifinalele turneului de la Moscova

Sportiva noastră s-a înclinat în două seturi în faţa rusoaicei Daria Kasatkina, scor final 6-2, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Irina Begu.
Jucătoarea română de tenis Irina Begu. (Maria Matyiku / The Epoch Times)

Irina Begu (27 ani, 56 WTA) a pierdut destul de uşor în faţa sportivei din Rusia, Daria Kasatkina, vineri, în penultimul act al circuitului WTA de la Moscova, românca cedând în două seturi cu scorul de 6-2, 6-3. Partida a durat o oră şi 24 de minute.

Begu a avut momente bune în joc, dar nu de ajuns, tenismana rusoaică mai tânără şi mai bine poziţionată în ierarhia WTA şi-a făcut jocul dorit.

Sportiva noastră părăseşte astfel competiţia, ea primind de la organizatori pentru evoluţia sa un cec în valoare de 42.080 dolari şi 185 de puncte WTA.

În confruntările directe Kasatkina (20 ani, 28 WTA) conduce acum cu 5-1, pe care a învins-o de trei ori anul acesta, ultima oară în sferturi la Charleston, cu 6-4, 6-1.

Cealaltă semifinală de la Moscova dintre rusoaica Natalia Vihlianţeva şi germanca Julia Goerges, cap de serie numărul 7, s-a terminat cu victoria celei din urmă, scor final 2-6, 6-2, 5-7.