Mihaela Buzărnescu se califică în semifinale la turneul din Japonia

După victoria obţinută în sferturi în faţa japonezei Haruka Kaji, Mihaela Buzărnescu avansează în clasamentul WTA până pe locul 63, obţinând un nou maxim al carierei.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu. (Captură foto)

Într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale turneului “2017 Dunlop Srixon World Challenge”, care se dispută la Toyota, dotat cu premii în valoare de 60.000+H (ospitalitate), Mihaela Buzărnescu (68 WTA), favorită 1, a învins-o pe Haruka Kaji (Japonia, 322), cu scorul de 6-3, 6-3 într-un interval de o oră şi 20 minute.

Ca urmare a calificării a în semifinale, Mihaelei acumulează 50 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 4.433 USD.

Adversara Mihaelei din turul următor va fi jucătoarea chineză Jia-Jing Lu (229 WTA, clasament maxim: 198 / aprilie 2016, 27 de ani), favorită 5, pe care Mihaela n-a mai întâlnit-o până acum.