Monica Niculescu, învinsă de Arruabarrena în finala de la Seul

Spaniola Lara Arruabarrena a câştigat cupa la turneul de la Seul, învingând-o în trei seturi pe sportiva noastră Monica Niculescu.
Tenismana română Monica Niculescu.
Tenismana română Monica Niculescu. (Neal Trousdale/facebook)

Monica Niculescu (locul 55 WTA, maxim al carierei 28 WTA / 27.02.1987, 28 de ani) a fost învinsă de spaniola Lara Arruabarrena (90 WTA, maxim al carierei: 70 WTA / 06.05. 2013, 24 de ani) la turneul WTA Internaţional, “Korea Open Tennis”, dotat cu premii în valoare de 226.750 USD şi contribuţie financiară totală de 250.000 USD.

Primul set a fost dominat clar de jucătoarea spaniolă la zero, iar în al doilea set Monica a avut o revenire de formă, înregistrând un 6-2. In decisiv, însă, Monica a fost din nou depăşit cedând în final cu 0-6.

Spaniola a trecut uşor şi de Patricia Ţig, care a fost învinsă şi ea de Arruabarrena în semifinale cu 6-1, 6-2.

Oricum, Monica Niculescu va ocupa de luni locul 49 în clasamentul WTA.

Astăzi, Monica împlineşte 29 de ani şi îi urăm “La Mulţi Ani! Monica este o jucătore emblematică a tenisului românesc, de al cărei tenis unic ne bucurăm mereu, indiferent de rezultatele pe care le obţine.