Monica Niculescu şi Patricia Ţig sunt vicecampioane la dublu în Luxemburg

Perechea română Monica Niculescu/Patricia Ţig pierd finala de la Luxemburg în mod dramatic, după ce au avut 3 mingi de meci.
(Captură foto)

Kiki Bertens (Olanda, 42) /Johanna Larsson (Suedia, 36) au dispus de Monica Niculescu (18 WTA la dublu) / Patricia Ţig (258) cu scorul de 4-6, 7-5, [11-9] la turneul Internaţiona d“BGL BNP Paribas Luxembourg Open”, dotat cu premii în valoare de 226.750 USD şi contribuţie financiară totală de 250.000 USD. Partida a durat o oră şi 32 de minute.

Monica şi Patricia au condus în setul doi cu 6-4 şi 5-2, scor la care au avut prima minge de meci; pe a doua au avut-o la 5-3, după care perchea olandezo-suededeză a întors setul în favoarea lor. În tie-break-ul din decisiv, ele s-au distanţat până la 7-4 şi 8-6, scor la care jucătoarele noastre au revenit la rândul lor şi au avut o a treia minge de meci la 9-8. Însă adversarele au avut următoarele 3 puncte câştigătoare şi au câştigat turneul şi cel de-al 3-lea titlu al sezonului şi al 5-lea în total.

Monica Niculescu şi Patricia Ţig rămân cu 180 de puncte dobândite ca finaliste. Monica îşi va păstra locul 19 în clasamentul WTA de dublu, iar Patricia va ocupa locul 161 WTA, un nou maxim al carierei.