Patricia Ţig se califică pe tabloul principal. Ana Bogdan părăseşte turneul de la Miami

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig.
Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig. (Neal Trousdale/twitter)

În runda finală a calificărilor turneului WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú”, românca Patricia Ţig (locul 95 WTA) a învins-o pe rusoaica Evghenia Rodina (79), favorită 4 în calificări, cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2. Partida a durat două ore şi 15 minute.

Adversara Patriciei Ţig din primul tur pe tabloul prinicipal este britanica de 24 de ani Heather Watson (108, maxim al carierei: 38 WTA / ianuarie 2015).

Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum.

Patricia obţine 30 de puncte WTA pentru această performanţă.

Ana Bogdan (124 WTA) nu a reuşit să obţină victoria în runda decisivă a calificărilor turneului de la Miami, fiind învinsă de croata Donna Vekic (88), favorită 7, cu scorul de 6-2, 6-4. Partida a durat o oră şi 7 minute.