Programul primei zile a Campionatului Mondial de Fotbal 2018

Cea de-a 21-a ediţie a turneului final din Rusia va debuta joi 14 iunie, pe stadionul Lujniki din Moscova, şi le va avea ca protagoniste pe ţara gazdă Rusia şi Arabia Saudită.
(Captură foto)

Mâine - joi, 14 iunie va avea loc meciul de deschidere a Campionatului Mondial de fotbal din Rusia (14 iunie - 15 iulie 2018).

Prima partidă a turneului final, potrivit tragerii la sorţi, le va aduce faţă în faţă pe reprezentativele Rusiei şi Arabiei Saudite.

Astfel, meciul din Grupa A programat pe stadionul Lujniki din capitala Rusiei, va începe la ora 18,00 (ora României), şi-l va avea la centrul pe argentinianul Nestor Pitana, care va fi ajutat de asistenţii Juan Pablo Bellati şi Hernan Maidana (ambii din Argentina), arbitru de rezervă fiind desemnat brazilianul Sandro Ricci.

La această competiţie se vor alinia la start 32 de echipe, urmând ca la capătul celor 64 de partide programate, cea mai bună selecţionată să ridice trofeul.

Formaţiile sunt împărţite în 8 grupe de câte 4, iar meciurile se vor disputa pe 12 stadioane din 11 oraşe.

Grupa A:
14 iunie, ora 18:00 Rusia - Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 15:00 Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 21:00 Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18:00 Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17:00 Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 Arabia Saudită - Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 18:00 Maroc - Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 21:00 Portugalia - Spania (Soci)
20 iunie, ora 15:00 Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21:00 Iran - Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21:00 Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 13:00 Franţa - Australia (Kazan)
16 iunie, ora 19:00 Peru - Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 15:00 Franţa - Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 Danemarca - Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 Danemarca - Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 Australia - Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 16:00 Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 22:00 Croaţia - Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 21:00 Argentina - Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 18:00 Nigeria - Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21:00 Islanda - Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 15:00 Costa Rica - Serbia (Samara)
17 iunie, ora 21:00 Brazilia - Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 15:00 Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21:00 Serbia - Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21:00 Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 Elveţia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 18:00 Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15:00 Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 Germania - Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21:00 Coreea de Sud - Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17:00 Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 18:00 Belgia - Panama (Soci)
18 iunie, ora 21:00 Tunisia - Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15:00 Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15:00 Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 15:00 Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18:00 Columbia - Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18:00 Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 Japonia - Polonia (Samara)

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.

alte articole din secțiunea Sport