Radu Dărăban a câştigat Cupa României la floretă

(JACQUES DEMARTHON / AFP / Getty Images)

Scrimerul Radu Dărăban (CSU Cluj-Napoca) a câştigat, luni, Cupa României la floretă individual, la Baza Sportivă Politehnica 2 din Timişoara, după ce l-a învins în finală pe Iulian Teacă (CSU Poli Timişoara), cu scorul de 15-8.

În finala mică, Valentin Niţă (CSU Poli Timişoara) a dispus de colegul său Cătălin Tiţă cu 15-8, potrivit site-ului Federaţiei Române de Scrimă.

În semifinale, Radu Dărăban a trecut de Valentin Niţă cu 15-11, în timp ce Iulian Teacă l-a învins pe Cătălin Tiţă cu 15-10. La startul competiţiei s-au aliniat 19 sportivi.

Marţi 23 septembrie are loc concursul masculin de floretă pe echipe.