ROGERS CUP. Astăzi evoluează primele patru jucătoare din ierarhia mondială a tenisului

Simona Halep va juca în turul secund al turneului de la Toronto.
Simona Halep la Rogers Cup in Toronto
Simona Halep la Rogers Cup in Toronto (Maria Matyiku / Epoch Times)

Astă-seară vor intra pe teren primele 4 sportive din elita tenisului la turneul WTA de categorie Premier 5 de la Toronto, din Canada, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari.

Lidera clasamentului în ierarhia tenisului feminin, cehoaica Karolina Plişkova, în vârstă de 25 de ani, a obţinut premii în valoare de 9.076.767 $. Ea va juca cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova, deţinătoarea locului 13 WTA.

Românca Simona Halep - 25 de ani, locul 2 WTA, născută la Constanţa, a câştigat 18.748.290 $, şi este deţinătoarea titlului de anul trecut al turneului care s-a jucat la Montreal.

Constănţeanca se va confrunta cu slovaca Magdalena Ribarikova, care vine din poziţia de luky looser după retragerea americancei Madison Keys. Ribarikova a învins-o în primul tur pe croata Mirjana Lucic Baroni.

Fostul lider mondial, gemanca Angelique Kerber (29 de ani, locul 3 WTA), a câştigat până acum premii în valoare de 20.235.405 $. Ea va juca cu tânăra croată de 21 de ani Dona Vekici (locul 51 WTA).

Spaniola Garbine Muguruza - 23 de ani, locul 4 WTA, născută la Caracas, Venezuela, este proaspătă câştigătoare a turneului de Mare Şlam de la Wimbledon. Ea a obţinut premii în valoare de 10.083.165 $.

Muguruza a învins-o deja în turul doi al turneului canadian pe belgianca Kirsten Flipkens (31 de ani 82 WTA), cu scorul de 7-5, 6-2.