Sambo: România a cucerit cinci medalii la Campionatele Europene de tineret şi juniori

Delegaţia română la competiţia europeană de sambo a reuşit să-şi îndeplinească obiectivele cucerind 5 medalii.
Echipa română la europenele de sambo
Echipa română la europenele de sambo (Facebook)

La Campionatele Europene de Sambo pentru tineret şi juniori de la Praga, România a cucerit cinci medalii: trei la tineret - una de aur, două de bronz şi două la juniori, ambele de bronz.

Diana Truică, de la CSA Steaua, a cucerit singura medalie de aur a delegaţiei române, învingând-o în finala categoriei de 52 kg pe belarusa Tatiana Kozîra.

Cele două medalii de bronz obţinute la tineret au fost cucerite de Casandra Rusniac şi de Robert Nagy.

Medaliile juniorilor au fost câştigate de Ramona Micula şi Alina Bud.

''Obiectivele propuse au fost realizate 100%'', a scris Federaţia Română de Sambo pe Facebook.

La ediţia europenelor din acest an au participat 282 de sportivi din 23 de ţări, România având în competiţie 15 sportivi.