Sorana Cîrstea, a treia româncă calificată în sferturi

Tenismana română a dispus în două seturi de germanca Laura Siegemund, scor final 6-4, 7-6 (9)
Tenismana română Sorana Cîrstea
Tenismana română Sorana Cîrstea (Sorana Cîrstea/twitter)

Sorana Cîrstea (26 ani, 127 WTA) este a treia româncă care accede în sferturile circuitului madrilen, după Irina Begu şi Simona Halep. Sportiva noastră, beneficiară a unui wild card, a dispus greu de jucătoarea germană Laura Siegemund (28 ani, 44 WTA), după un meci maraton care a durat 2 ore şi 6 minute de joc, scor final 6-4, 7-6 (9).

Sorana a reuşit să facă un meci mare în faţa unei jucătoare aflată într-o formă bună, impunându-se la tie break cu 11-9 după ce a salvat două mingi de set. Românca se va duela în următorul meci cu învingătoarea dintre Dominika Cibulkova (26 ani, 38 WTA) şi Anastasia Pavlyuchenkova (24 ani, 26 WTA).

Această victorie este cea mai mare performanţă după aproape 3 ani pentru Sorana care o readuce în top 100 WTA.