Sorana Cîrstea, părăseşte proba de simplu a turneului de la Lugano (WTA)

Sportiva noastră a pierdut în extremis în faţa slovenei Polona Hercog, după ce a ratat complet finalurile seturilor 2 şi 3, scor final 3-6, 7-6 (0), 6-4. Ea va continua să joace în proba de dublu.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (Getty Images)

Sorana Cîrstea (29 ani, 103 WTA) a fost eliminată în runda a doua a tabloului principal de simplu din cadrul turneului WTA Internaţional “Samsung Open Presented by Corner” de la Lugano (Elveţia), de sportiva din Slovenia, Polona Hercog (28 ani, 89 WTA), în trei seturi, cu scorul de 3-6, 7-6 (0), 6-4.

Partida, întreruptă pentru câteva minute în setul doi din cauza vremii nefavorabile la scorul de 3-2 pentru adversara târgoviştencei, a durat două ore şi 22 de minute.

Cîrstea s-a impus clar în primul set cu 6-3, după ce a avut 1-0 şi 5-1, pentru că în actul secund să piardă în tiebreak cu 7-0. În decisiv, campioana noastră a condus la un moment dat cu 4-3, dar ceva s-a întâmplat apoi în jocul ei, pentru că oponenta sa a câştigat trei ghemuri la rând, adjudecându-şi astfel prezenţa în turul trei a competiţiei cu premii totale de 250.000 de dolari.

În primul tur Sorana trecuse de germanca Mona Barthel (28 ani, 84 WTA) cu scorul de 6-7 (6), 6-2, 6-4.

Ea va primi pentru participare un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, urmând să joace la dublu alături de conaţionala Andreea Mitu, împotriva perechii Leonie Kung (Elveţia)/Clara Tauson (Danemarca).