Tenis. Rezultate înregistrate în optimile turneului ATP de la Roma

Rafael Nadal şi Novak Djokovic au acces în sferturile circuitului italian în urma succesurilor înregistrate de aceştia, joi, la Foro Italico.
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal.
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal. (Rafa Nadal Academy/twitter)

Spaniolul Rafael Nadal (30 ani, 4 ATP) s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului ATP Premier 5 “Internazionali BNL d’Italia”, dotat cu premii în valoare totală de 4.273.775 euro, după ce a dispus fără mari probleme de americanul Jack Sock (24 ani, 14 ATP). Tenismanul iberic a avut nevoie de 80 de minute de joc efectiv pentru a trece de favoritul numărul 13, scor final 6-3, 6-4.

În continuare, Nadal - septuplu campion la Roma (2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 şi 2013), va trebui să treacă de austriacul Dominic Thiem pentru a prinde un loc în careul de aşi al competiţiei de la Foro Italico. Cei doi s-au duelat recent în finala turneului de la Madrid, sportivul spaniol fiind câştigătorul prestigiosului trofeu, în confruntările directe dintre cei doi el fiind de altfel în avantaj (4-1).

Un alt jucător consacrat, Novak Djokovic (29 ani, 2 ATP) a accces şi el în sferturi după ce a trecut în două seturi egale 6-4, 6-4 de Roberto Bautista Agut (Spania - 29 ani, 20 ATP). De patru ori câştigător la Roma (2008, 2011, 2014 şi 2015), tenismanul sârb a încheiat socotelile după 101 minute de joc, urmând să-l aibă ca adversar în continuare pe Juan Martin Del Potro (Argentina - 28 ani, 34 ATP), care a reuşit să-l elimine pe favoritul numărul 7, Kei Nishikori (27 ani, 9 ATP) din Japonia cu 7-6 (7/4), 6-3.