Tenis: Wozniacki, câştigătoare în faţa polonezei Radwanska, la Turneul Campioanelor

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki.
Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki. (GLYN KIRK / AFP / Getty Images)

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki (N. 8) a învins-o pe poloneza Agnieszka Radwanska (N. 6), cu 7-5, 6-3, joi, într-un meci din Grupa Albă a Turneului Campioanelor, de la Singapore.

Wozniacki şi-a adjudecat, într-o oră şi 46 de minute, a doua sa victorie în grupă, după ce în primul meci o învinsese pe rusoaica Maria Şarapova, numărul doi mondial, cu 7-6 (4), 6-7 (5), 6-2.

Daneza a învins-o pe Radwanska a doua oară în 2014, după ce s-a impus şi în sferturi la Cincinnati, cu 6-4, 7-6 (5). Agniweszka învinsese în precedentele trei confruntări directe, dar la general avantajul de 7-4 pentru Wozniacki acum.

Radwanska, după 6-2, 6-3 cu Petra Kvitova (Cehia/N. 3) în primul său meci la Singapore, se va bate în ultimul său meci din grupă cu Şarapova, care va fi decisiv pentru calificarea în semifinale.

Joi este programat şi al doilea joc din Grupa Albă, între Maria Şarapova şi Petra Kvitova, învinsele de marţi.

Wozniacki e liderul grupei, cu două victorii (4-1 la seturi), urmată de Radwanska, o victorie şi o înfrângere (2-2), Şarapova, o înfrângere (1-2), şi Kvitova, o înfrângere (0-2).