US Open: Simona Halep a câştigat fără probleme cu Jana Cepelova

Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (KARIM JAAFAR / AFP / Getty Images)

Simona Halep (locul 2 WTA) a învins-o pe Jana Cepelova (Slovacia, 65 WTA), cu scorul de 6-2, 6-1 şi s-a calificat în turul trei al turneului US Open după 56 de minute de joc şi după o partidă în care nu a avut probleme.

Jana Cepelova a eclipsat-o pe Simona numai în primele două game-uri ale meciului, în care a avut un joc agresiv şi a condus cu 2-0.

Jucătoarea noastră şi-a revenit repede şi că o mare campioană a luat şase game-uri la rând, câştigând astfel primul set. Simona Halep a continuat să-şi etaleze jocul agresiv şi în setul al doilea a servit bine şi a controlat total game-urile.

Românca o va întâlni în turul al treilea pe câştigătoarea partidei dintre Mirjana Lucic-Baroni din Croaţia (locul 121 WTA) şi Shahar Peer din Israel (locul 155 WTA).

Irina Begu (locul 61 WTA) a pierdut meciul cu Robertei Vinci din Italia (30 WTA) cu scorul de 2-6, 6-4, 6-1, astfel încât italianca s-a calificat în turul trei al ultimului turneu de Grand Slam al anului.

Românca Alexandra Dulgheru (locul 95 WTA) o va întâlni pe Maria Şarapova din Rusia (locul 6 WTA), în al treilea meci de pe centralul Arthur Ashe, după ora 22:00.

Sorana Cîrstea (locul 80 WTA) şi Monica Niculescu (locul 65 WTA) vor lupta joi cu Eugenie Bouchard din Canada (locul 8 WTA), şi respectiv Barbora Zahlavova din Cehia (locul 29 WTA).