Victorie dificilă pentru Real Madrid, la Sofia, cu Ludogoreţ Razgrad

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo.
Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo. (JOSE JORDAN / AFP / Getty Images)

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a învins greu formaţia bulgară Ludogoreţ Razgrad, cu scorul de 2-1, miercuri seara, la Sofia, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, în care fundaşul român Cosmin Moţi a fost integralist la gazde.

Ludogoreţ a deschis, surprinzător, scorul în minutul 6, prin brazilianul Marcelinho (foto), care a reluat în plasă din câţiva metri, mingea deviată de Moţi, cu capul, în urma unui corner. Real a beneficiat de un penalty, peste patru minute, dar portarul Stoianov a apărat şutul lui Ronaldo. În cele din urmă echipa lui Ancelotti a restabilit egalitatea, în minutul 25, prin Cristiano Ronaldo, dintr-un nou penalty acordat oaspeţilor, scos foarte uşor de lusitan într-un duel cu Moţi. Ronaldo a avut apoi un gol anulat.

Ludogoreţ a făcut un joc bun, iar Real nu a reuşit să preia conducerea decât târziu, în minutul 77, prin Benzema, introdus inspirat pe teren de Carlo Ancelotti. Campioana Bulgariei ar fi meritat să primească un penalty, în minutul 84, când Misidjan a fost agăţat în careu de Illaramendi, dar arbitrul scoţian Craig Thomson nu a dictat lovitura de pedeapsă.

Portarul Casillas a avut două intervenţii foarte bune în repriza secundă, la şuturile lui Espinho şi Marcelinho.

Surpriza serii a fost produsă de FC Basel, care a dispus cu 1-0 de Liverpool, gol marcat de Streller. Arsenal a învins pe Galatasaray cu 4-1, Welbeck reuşind un hat-trick pentru ''tunari'.