Victorie superbă. Simona Halep este în semifinale la Roma

Sportiva română Simona Halep continuă seria victoriilor şi după ce o învinge pe Anett Kontaveit, se califică în semifinale în Italia.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Internazionali BNL d'Italia/facebook)

În optimile turneului WTA Premier 5 “Internazionali BNL d’Italia”, dotat cu premii totale în valoare de 2.775.745 dolari, Simona Halep (locul 4 WTA) a învins-o pe Anett Kontaveit din Estonia (68, cel mai bun clasament: 65 WTA / mai 2017), venită din calificări, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-0.

Jucătoarea surpriză a acestui turneu, Annett Kontaveit, în vârstă de 21 de ani, a trecut de lidera Angelique Kerber, care s-a retras în setul doi.

Primul set a fost la discreţia Simonei, care l-a câştigat cu scorul de 6-2, iar în setul al doilea jucătoarea din Estonia a reuşit să ia un brake şi a depus mai multă rezistenţă.

Pentru calificarea în semifinale, Simona primeşte 350 puncte WTA.

Adversara Simonei va fi olandeza Kiki Bertens (20), care a învins-o pe australianca Daria Gavrilova (33), cu scorul de 6-3, 6-3.