CEV Cup. Arcada Galaţi s-a calificat în optimile competiţiei, deşi a pierdut în deplasare

Formaţia gălăţeană s-a înclinat în faţa echipei bulgare Montana Volley cu scorul de 3-2 (25-18, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9), marţi, în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală ale competiţiei, dar, în dauna eşecului, Arcada merge mai departe având avantajul rezultatului înregistrat în tur.
Montana Volley - CSM Arcada Galaţi  3-2 (25-18, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9), în   manşa a doua a şaisprezecimilor de finală ale competiţiei.
Montana Volley - CSM Arcada Galaţi  3-2 (25-18, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9), în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală ale competiţiei. (C.S. Arcada Galaţi/facebook)

CSM Arcada Galaţi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei CEV la volei masculin.

Campioana României a beneficiat de rezultatul partidei tur cu bulgarii de la Montana Volley pentru a obţine biletul pentru optimi, scor 3-0, după ce, marţi, în manşa a doua, s-au înclinat cu 3-2 (25-18, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9). Partida a durat o oră şi 43 de minute.

Cel mai bun jucător al gălăţenilor, cu 28 de puncte reuşite, a fost olandezul Niels Klapwijk. De la Arcada s-a mai remarcat croatul Filip Sestan, cu 10 puncte.

De la formaţia oaspete s-au evidenţiat Maxim Sapojkov, 23 puncte, Radoslav Popov, 11 puncte, şi Martin Krastev, 10 puncte.

Meciul a fost arbitrat de nord-macedoneanul Vlatko Ristovski şi de grecul Vasileios Vasileiadis.

În optimi, Arcada va înfrunta pe 16 decembrie, la Moscova, echipa olandeză Amysoft Lycurgus Groningen.

Învingătoarea va juca o zi mai târziu, tot în capitala Rusiei, cu OK Vojvodina Seme Novi Sad sau Dinamo Moscova, în sferturile de finală.