Cine e omul din Monaco despre care DNA susţine că a fost intermediarul între Coldea şi afaceristul Hideg [G4Media]
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/05/167773_top.jpg)
Procurorii DNA arată în ordonanţa de inculpare din dosarul de trafic de influenţă că intermediarul prin care afaceristul Cătălin Hideg a ajuns să discute cu Florian Coldea este Bogdan Neidoni, care locuieşte în Monaco. Neidoni a fost şef în mai multe instituţii şi companii de stat, dar şi acţionar în firma de pază Neiguard, relatează G4Media.
Bogdan Neidoni a fost un bugetar "special" în perioada 2010-2017, după cum arată istoricul declaraţiilor sale de avere. Şi-a început cariera la stat în 2010 ca director general adjunct al Centrului Român pentru Promovarea Comerţului şi Investiţiilor Străine (CRPCIS), o instituţie subordonată guvernului Emil Boc.
În 2012, el a fost propulsat tot de guvernul PDL în funcţia de director adjunct al companiei cu capital de stat Teletrans, un "pui" al altei companii de stat, Transelectrica. În 2015 a devenit director general al Teletrans şi membru în Consiliul de Administraţie.
Prima menţionare publică a unei presupuse relaţii dintre Florian Coldea şi Bogdan Neidoni a apărut în cartea scrisă de Cristian Rizea, fostul politician PSD condamnat pentru corupţie şi care a încercat să scape de închisoare prin fuga în Republica Moldova.
În cartea sa, Rizea îl numea pe Neidon "săgeata lui Florian Coldea".
Gândul arată că Bogdan Neidoni ar fi fost angajat al SRI în perioada 1996-1997, după ce a absolvit Institutul Naţional de Informaţii, unde a fost coleg cu Coldea. El ar fi fiul fostului colonel SRI Petre Neidoni.