Dakar 2022. Britanicul Sam Sunderland, pentru a doua oară campion la categoria moto! Românul Gyenes, pe locul 40

Pilotul britanic (KTM) a repetat performanţa ediţiei din 2017, vineri, la Jeddah (Arabia Saudită), podiumul fiind completat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda), respectiv austriacul Matthias Walkner (KTM).
Pilotul britanic Sam Sunderland a câştigat pentru a doua oară Raliul Dakar la categoria moto. (Getty Images)

Sam Sunderland (32 de ani) a câştigat Raliul Dakar la categoria moto, vineri la Jeddah (Arabia Saudită).

Pilotul britanic care a concurat sub culorile echipei spaniole Gas Gas, a fost cu 3 min 27 sec mai bun decât ocupantul locului doi, chilianul Pablo Quintanilla (Honda), şi cu 6 min 47 sec mai bun decât austriacul Matthias Walkner (KTM), care a terminat pe trei.

Ultima etapă desfăşurată pe distanţa de 164 km, din totalul de 680 km, a fost adjudecată de Pablo Quintanilla, cronometrat cu timpul de 1 h 40 min, urmat de americanul Ricky Brabec (Honda), la 5 secunde, şi de australianul Toby Price (KTM), la 18 secunde.

Singurul român aflat în această cursă a fost sătmăreanul Emanuel Gyenes (KTM). Acesta s-a clasat pe locul 40 la categoria moto la 08 h 19 min 41 sec de câştigător.