David Popvici - performanţă incredibilă. Două medalii de aur la campionatul mondial de nataţie

Înotătorul român David Popovici.
Înotătorul român David Popovici. (David Popovici/facebook)

David Popovici, în vârstă de 17 ani, a cucerit al doilea titlu mondial la înot la Campionatul Mondial de nataţie de la Budapesta - performanţă deosebită nu numai pentru România dar şi pentru sportul internaţional.

După succesul obţinut la 200 de metri, cu timpul de 1 min 43 sec 21/100 - un nou record mondial la juniori -, David a uimit lumea şi la 100 metri liber, proba "regină" din nataţia mondială, cu timpul 47,58 secunde.

În proba de 200 m, pe locul doi s-a clasat francezul Maxime Grousset - medalie deargint,cu 47,64 secunde - şi locul trei de pe podium a revenit canadianului Liendo Edwards - medalie de bronz, cu 47,71 secunde.

Performanţa românului a făcut înconjurul lumii, deoarece adolescentul nostru a reuşit o dublă istorică la Budapesta, egalând o performanţă veche de 49 de ani, realizată doar de americanul Jim Montgomery, care a câştigat aur atât la 100, cât şi la 200 de metri la Campionaul Mondial din 1973.