EURO 2020. Italia - Turcia, partida inaugurală a turneului final

Turneul final al Campionatului European de fotbal - EURO 2020 - va debuta vineri, cu meciul Italia - Turcia (ora 22:00), pe Stadio Olimpico din Roma, în Grupa A, cu o întârziere de un an, din cauza pandemiei cauzată de virusul Wuhan.
(Getty Images)

Campionatul European de fotbal va debuta, vineri, protagonistele acestui început de turneu fiind selecţionatele Italiei şi Turciei, partida fiind programată de la ora 22:00, pe Stadio Olimpico din Roma.

Squadra Azzurra, cvadruplă campioană mondială, revine la un turneu final după ce a ratat incredibil participarea la Cupa Mondială din Rusia (2018), în timp ce Turcia se află la a cincea sa prezenţă la un turneu final european, cel mai bun rezultat fiind semifinala din 2008.

Turneul final are loc în condiţii speciale, în 11 oraşe de pe ''Bătrânul Continent'', printre care şi Bucureşti. La a 60 aniversare de la înfiinţarea competiţiei ce se va desfăşura în perioada 11 iunie - 11 iulie, vor participa 24 de echipe.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European pe Arena Naţională din Capitală. Ambasadorii Bucureştiului sunt Miodrag Belodedici (participant la două turnee finale europene), Dorinel Munteanu (participant la EURO 1996 şi 2000 cu naţionala României), Gabriela Szabo (campioană olimpică, mondială şi europeană la atletism).

Bucureştiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală. Astfel, pe Arena Naţională sunt programate meciurile Austria - Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00), Ucraina - Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00), Ucraina - Austria (21 iunie, ora 19:00), toate în Grupa C, precum şi partida din optimi care va opune câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00). Spectatorii vor avea acces la 25% din capacitatea stadionului la meciurile din grupă şi până la 50% la meciul din optimi, suplimentarea făcându-se ''doar cu persoane vaccinate''.

Loturile celor 24 de selecţionate participante la turneul final al Campionatului European de fotbal - EURO 2020:

GRUPA A (Roma şi Baku): TURCIA, ITALIA, ŢARA GALILOR, ELVEŢIA

TURCIA
portari: Altay Bayindir (Fenerbahce), Mert Gunok (Istanbul Başakşehir), Ugurcan Cakir (Trabzonspor);
fundaşi: Zeki Celik (LOSC Lille), Caglar Soyuncu (Leicester), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Muldur (Sassuolo), Ozan Kabak (Liverpool), Ridvan Yilmaz (Beşiktaş), Umut Meraş (Le Havre);
mijlocaşi: Yusuf Yazici (LOSC Lille), Dorukhan Tokoz (Beşiktaş), Irfan Can Kahveci (Fenerbahce), Okay Yokuşlu (West Brom), Orkun Kokcu (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahce), Taylan Antalyali (Galatasaray), Hakan Calhanoglu (AC Milan);
atacanţi: Burak Yilmaz (LOSC Lille), Cengiz Under (Leicester), Enes Unal (Getafe), Abdulkadir Omur (Trabzonspor), Kerem Akturkoglu (Galatasaray), Halil Ibrahim Dervişoglu (Brentford), Kenan Karaman (Fortuna Dusseldorf).

ITALIA
portari: Gianluigi Donnarumma (AC Milan), Alex Meret (Napoli), Salvatore Sirigu (Torino);
fundaşi: Francesco Acerbi (Lazio), Alessandro Bastoni (Inter), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Emerson Palmieri (Chelsea), Alessandro Florenzi (PSG), Leonardo Spinazzola (AS Roma), Rafael Toloi (Atalanta);
mijlocaşi: Nicolo Barella (Inter), Bryan Cristante (AS Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Lorenzo Pellegrini (AS Roma), Stefano Sensi (Inter), Marco Verratti (PSG);
atacanţi: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Bernardeschi (Juventus), Federico Chiesa (Juventus), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli), Giacomo Raspadori (Sassuolo).

ŢARA GALILOR
portari: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Stoke City);
fundaşi: Ben Davies (Tottenham), Joe Rodon (Tottenham), Chris Mepham (Bournemouth), Chris Gunter (Charlton Athletic), Rhys Norrington-Davies (Sheffield United), Neco Williams (Liverpool), Connor Roberts (Swansea City), Ben Cabango (Swansea City), Tom Lockyer (Luton Town);
mijlocaşi: Joe Allen (Stoke City), Joe Morrell (Luton Town), Ethan Ampadu (Chelsea), Matthew Smith (Manchester City), Jonny Williams (Cardiff City), Aaron Ramsey (Juventus), Dylan Levitt (Manchester United), Rubin Colwill (Cardiff City), David Brooks (Bournemouth), Harry Wilson (Liverpool);
atacanţi: Kieffer Moore (Cardiff City), Gareth Bale (Real Madrid), Tyler Roberts (Leeds United), Daniel James (Manchester United).

ELVEŢIA
portari: Yann Sommer (Borussia Moenchengladbach), Yvon Mvogo (PSV Eindhoven), Jonas Omlin (Montpellier);
fundaşi: Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Loris Benito (Bordeaux), Eray Comert (FC Basel), Nico Elvedi (Borussia Moenchengladbach), Jordan Lotomba (Nice), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Becir Omeragic (FC Zurich), Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schaer (Newcastle United), Silvan Widmer (FC Basel);
mijlocaşi: Christian Fassnacht (Young Boys), Edimilson Fernandes (Mainz), Remo Freuler (Atalanta), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Djibril Sow (Eintracht Frankfurt), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka (Arsenal), Denis Zakaria (Borussia Moenchengladbach), Steven Zuber (Eintracht Frankfurt);
atacanţi: Breel Embolo (Borussia Moenchengladbach), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Haris Seferovic (Benfica).

GRUPA B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): DANEMARCA, FINLANDA, BELGIA, RUSIA

DANEMARCA
portari: Jonas Lössl (Midtjylland), Frederik Ronnow (Schalke), Kasper Schmeichel (Leicester);
fundaşi: Joachim Andersen (Fulham), Nicolai Boilesen (FC Copenhaga), Andreas Christensen (Chelsea), Mathias Jorgensen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AC Milan), Joakim Maehle (Atalanta), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jannik Vestergaard (Southampton);
mijlocaşi: Anders Christiansen (Malmoe FF), Thomas Delaney (Borussia Dortmund), Christian Eriksen (Inter Milano), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Mathias Jensen (Brentford), Christian Norgaard (Brentford), Robert Skov (Hoffenheim), Daniel Wass (Valencia);
atacanţi: Martin Braithwaite (FC Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Mikkel Damsgaard (Sampdoria), Kasper Dolberg (Nice), Andreas Skov Olsen (Bologna), Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Jonas Wind (FC Copenhaga).

FINLANDA
portari: Lukas Hradecky (Leverkusen), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers), Jesse Joronen (Brescia);
fundaşi: Paulus Arajuuri (Pafos), Robert Ivanov (Warta Poznan), Thomas Lam (Zwolle), Daniel O'Shaughnessy (HJK Helsinki), Jukka Raitala (Minnesota United), Joona Toivio (Haecken), Jere Uronen (Genk), Leo Vaisanen (Elfsborg), Sauli Vaisanen (Chievo);
mijlocaşi: Nikolai Alho (MTK Budapesta), Fredrik Jensen (Augsburg), Glen Kamara (Rangers), Joni Kauko (Esbjerg), Robin Lod (Minnesota United), Rasmus Schuller (Djurgarden), Pyry Soiri (Esbjerg), Tim Sparv (Larissa), Robert Taylor (Brann), Onni Valakari (Pafos);
atacanţi: Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (Montreal FC), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Teemu Pukki (Norwich).

BELGIA
portari: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (FC Bruges), Matz Sels (Strasbourg);
fundaşi: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Hertha Berlin), Timothy Castagne (Leicester), Jason Denayer (Lyon), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Jan Vertonghen (Benfica);
mijlocaşi: Nacer Chadli (Istanbul Başakşehir), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City), Leander Dendoncker (Wolverhampton Wanderers), Eden Hazard (Real Madrid), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Dennis Praet (Leicester), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (FC Bruges), Axel Witsel (Borussia Dortmund);
atacanţi: Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Jeremy Doku (Rennes), Romelu Lukaku (Inter Milano), Dries Mertens (Napoli), Leandro Trossard (Brighton).

RUSIA
portari: Iuri Diupin (Rubin Kazan), Matvei Safonov (FC Krasnodar), Anton Şunin (Dinamo Moscova);
fundaşi: Gheorghi Djikia (Spartak Moscova), Igor Diveev (ŢSKA Moscova), Iuri Jirkov (Zenit), Viaceslav Karavaev (Zenit), Fedor Kudriaşov (Antalyaspor), Andrei Semenov (Ahmat Groznîi), Mario Fernandes (ŢSKA Moscova);
mijlocaşi: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moscova), Rifat Jemaletdinov (Lokomotiv Moscova), Maksim Muhin (ŢSKA Moscova), Aleksandr Golovin (Monaco), Daniil Fomin (Dinamo Moscova), Roman Zobnin (Spartak Moscova), Alexei Ionov (FC Krasnodar), Daler Kuziaev (Zenit), Andrei Mostovoi (Zenit), Magomed Ozdoev (Zenit), Denis Makarov (Rubin), Aleksei Miranciuk (Atalanta), Denis Cerîşev (Valencia);
atacanţi: Artem Dziuba (Zenit), Anton Zabolotnîi (ŢSKA Moscova), Aleksandr Sobolev (Spartak Moscova).

GRUPA C (Amsterdam şi Bucureşti): OLANDA, UCRAINA, AUSTRIA, MACEDONIA DE NORD

OLANDA
portari: Marco Bizot (AZ Alkmaar), Tim Krul (Norwich), Maarten Stekelenburg (Ajax);
fundaşi: Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Nathan Ake (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Denzel Dumfries (PSV Eindhoven), Matthijs de Ligt (Juventus), Jurrien Timber (Ajax), Joel Veltman (Brighton), Stefan de Vrij (Inter Milano), Owen Wijndal (AZ Alkmaar);
mijlocaşi: Donny van de Beek (Manchester United), Ryan Gravenberch (Ajax), Frenkie de Jong (FC Barcelona), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar), Marten de Roon (Atalanta), Georginio Wijnaldum (Liverpool);
atacanţi: Steven Berghuis (Feyenoord), Cody Gakpo (PSV), Luuk de Jong (Sevilla), Donyell Malen (PSV Eindhoven), Memphis Depay (Lyon), Quincy Promes (Spartak Moscova), Wout Weghorst (Wolfsburg).

UCRAINA
portari: Gheorghi Buşcean (Dinamo Kiev), Andrei Piatov (Şahtior Doneţk), Anatoli Trubin (Şahtior Doneţk);
fundaşi: Eduard Sobol (FC Bruges), Ilia Zabarnîi (Dinamo Kiev), Serghei Krivţov (Şahtior Doneţk), Denis Popov (Dinamo Kiev), Aleksandr Timcik (Dinamo Kiev), Vitali Mikolenko (Dinamo Kiev), Aleksandr Karavaev (Dinamo Kiev), Mikola Matvienko (Şahtior Doneţk);
mijlocaşi: Serghei Sidorciuk (Dinamo Kiev), Ruslan Malinovski (Atalanta), Mikola Şaparenko (Dinamo Kiev), Marlos (Şahtio Doneţk), Evgheni Makarenko (Kortrijk), Aleksandr Zincenko (Manchester City), Viktor Ţîgankov (Dinamo Kiev), Taras Stepanenko (Şahtior Doneţk), Andrei Iarmolenko (West Ham United), Aleksandr Zubkov (Ferencvaros), Gheorghi Sudakov (Şahtior Doneţk), Roman Bezus (Gent);
atacanţi: Roman Iaremciuk (Gent), Artem Besedin (Dinamo Kiev), Artem Dovbik (Dnipro-1).

AUSTRIA
portari: Daniel Bachmann (Watford), Pavao Pervan (Wolfsburg), Alexander Schlager (LASK);
fundaşi: David Alaba (Bayern), Aleksandar Dragovic (Leverkusen), Marco Friedl (Werder Bremen), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt), Stefan Lainer (Borussia Moenchengladbach), Philipp Lienhart (Freiburg), Stefan Posch (Hoffenheim), Andreas Ulmer (RB Salzburg);
mijlocaşi: Julian Baumgartlinger (Leverkusen), Christoph Baumgartner (Hoffenheim), Florian Grillitsch (Hoffenheim), Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt), Konrad Laimer (RB Leipzig), Valentino Lazaro (Inter Milano), Karim Onisiwo (Mainz), Marcel Sabitzer (RB Leipzig), Louis Schaub (Lucerna), Xaver Schlager (Wolfsburg), Alessandro Schoepf (Schalke), Christopher Trimmel (Union Berlin);
atacanţi: Marko Arnautovic (Shanghai Port), Michael Gregoritsch (Augsburg), Sasa Kalajdzic (Stuttgart).

MACEDONIA DE NORD
portari: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Damjan Siskovski (Doxa Katokopia), Riste Jankov (Rabotnicki Skopje);
fundaşi: Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Visar Musliu (Fehervar), Egzon Bejtulai (Shkendija), Kire Ristevski (Újpest), Gjoko Zajkov (Charleroi), Darko Velkovski (Rijeka), Ezdzan Alioski (Leeds);
mijlocaşi: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardhi (Levante), Stefan Spirovski (AEK Larnaca), Boban Nikolov (Lecce), Tihomir Kostadinov (Ruzomberok), Ferhan Hasani (Partizani Tirana), Eljif Elmas (Napoli), Daniel Avramovski (Kayserispor), Darko Curlinov (Stuttgart), Marjan Radeski (Akademija Pandev);
atacanţi: Goran Pandev (Genoa), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Trickovski (AEK Larnaca), Vlatko Stojanovski (Chambly), Krste Velkovski (FK Sarajevo), Milan Ristovski (Spartak Trnava).

GRUPA D (Londra şi Glasgow): ANGLIA, CROAŢIA, SCOŢIA, CEHIA;

ANGLIA
portari: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton);
fundaşi: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolverhampton Wanderers), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Atletico Madrid), Kyle Walker (Manchester City);
mijlocaşi: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Borussia Dortmund);
atacanţi: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Raheem Sterling (Manchester City).

CROAŢIA
portari: Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinic (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton Town);
fundaşi: Borna Barisic (Glasgow Rangers), Domagoj Bradaric (LOSC Lille), Duje Caleta-Car (Marseille), Josko Gvardiol (RB Leipzig), Josip Juranovic (Legia Varşovia), Dejan Lovren (Zenit), Mile Skoric (Osijek), Domagoj Vida (Beşiktaş), Sime Vrsaljko (Atletico Madrid);
mijlocaşi: Mateo Kovacic (Chelsea), Luka Modric (Real Madrid), Marcelo Brozovic (Inter Milano), Milan Badelj (Genoa), Nikola Vlasic (ŢSKA Moscova), Mario Pasalic (Atalanta), Ivan Perisic (Inter Milano), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb);
atacanţi: Josip Brekalo (Wolfsburg), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Ante Rebic (AC Milan).

SCOŢIA
portari: Craig Gordon (Hearts), David Marshall (Derby), Jon McLaughlin (Rangers);
fundaşi: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Celtic), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O'Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal);
mijlocaşi: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic);
atacanţi: Che Adams (Southampton), Lyndon Dykes (QPR), James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle United), Kevin Nisbet (Hibernian).

CEHIA
portari: Ales Mandous (Olomouc), Jirí Pavlenka (Werder Bremen), Tomas Vaclík (Sevilla);
fundaşi: Jan Boril (Slavia Praga), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Ondrej Celustka (Sparta Praga), Vladimir Coufal (West Ham United), Pavel Kaderabek (Hoffenheim), Tomas Kalas (Bristol City), Tomas Holes (Slavia Praga), Ales Mateju (Brescia), David Zima (Slavia Praga);
mijlocaşi: Antonin Barak (Verona), Vladimir Darida (Hertha Berlin), Jakub Jankto (Sampdoria), Alex Kral (Spartak Moscova), Lukas Masopust (Slavia Praga), Jakub Pesek (Sparta Praga), Michal Sadilek (Liberec), Petr Sevcik (Slavia Praga), Tomas Soucek (West Ham);
atacanţi: Adam Hlozek (Sparta Praga), Michael Krmencik (PAOK), Tomas Pekhart (Legia Varşovia), Patrik Schick (Leverkusen), Matej Vydra (Burnley).

GRUPA E (Sevilla şi Sankt Petersburg): SPANIA, SUEDIA, POLONIA, SLOVACIA;

SPANIA
portari: David de Gea (Manchester United), Unai Simon (Athletic Bilbao), Robert Sanchez (Brighton & Hove Albion);
fundaşi: Jose Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City), Eric García (Manchester City), Diego Llorente (Leeds United), César Azpilicueta (Chelsea), Marcos Llorente (Atlético);
mijlocaşi: Sergio Busquets (FC Barcelona), Rodri Hernandez (Manchester City), Pedri (FC Barcelona), Thiago Alcantara (Liverpool), Koke (Atlético), Fabian Ruiz (Napoli);
atacanţi: Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Gerard Moreno (Villarreal), Alvaro Morata (Juventus), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton Wanderers), Pablo Sarabia (PSG).

SUEDIA
portari: Karl-Johan Johnsson (FC Copenhaga), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi), Robin Olsen (Everton);
fundaşi: Emil Krafth (Newcastle United), Victor Lindeloef (Manchester United), Marcus Danielson (Dalian Yifang), Pierre Bengtsson (Vejle), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Pontus Jansson (Brentford), Filip Helander (Rangers), Mikael Lustig (AIK), Andreas Granqvist (Helsingborg);
mijlocaşi: Emil Forsberg (RB Leipzig), Ken Sema (Watford), Viktor Claesson (FC Krasnodar), Dejan Kulusevski (Juventus), Sebastian Larsson (AIK), Albin Ekdal (Sampdoria), Kristoffer Olsson (FC Krasnodar), Jens-Lys Cajuste (Midtjylland), Mattias Svanberg (Bologna), Gustav Svensson (Guangzhou City);
atacanţi: Marcus Berg (FC Krasnodar), Alexander Isak (Real Sociedad), Robin Quaison (Mainz), Jordan Larsson (Spartak Moscova).

POLONIA
portari: Lukasz Fabianski (West Ham United), Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna);
fundaşi: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Kamil Piatkowski (Rakow Czestochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznan), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscova);
mijlocaşi: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby), Mateusz Klich (Leeds), Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moscova), Karol Linetty (Torino), Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli);
atacanţi: Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf), Robert Lewandowski (Bayern), Arkadiusz Milik (Marseille), Karol Swiderski (PAOK), Jakub Swierczok (Piast Gliwice).

SLOVACIA
portari: Martin Dubravka (Newcastle), Marek Rodak (Fulham), Dusan Kuciak (Lechia Gdansk);
fundaşi: Peter Pekarik (Hertha Berlin), Lubomir Satka (Lech Poznan), Denis Vavro (Huesca), Milan Skriniar (Inter Milano), Tomas Hubocan (Omonia Nicosia), David Hancko (Sparta Praga), Martin Koscelnik (Liberec), Martin Valjent (Mallorca);
mijlocaşi: Marek Hamsík (IFK Goeteborg), Stanislav Lobotka (Napoli), Patrik Hrosovsky (Genk), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (FC Koln), Robert Mak (Ferencvaros), Vladimir Weiss (Slovan Bratislava), Laszló Benes (Augsburg), Lukas Haraslin (Sassuolo), Jakub Hromada (Slavia Praga), Tomas Suslov (Groningen), Jan Gregus (Minnesota United);
atacanţi: Michal Duris (Omonia Nicosia), Robert Bozeník (Feyenoord), Ivan Schranz (Jablonec).

GRUPA F (Munchen şi Budapesta): UNGARIA, PORTUGALIA, FRANŢA, GERMANIA.

UNGARIA
portari: Peter Gulacsi (RB Leipzig), Denes Dibusz (Ferencvaros), Adam Bogdan (Ferencvaros);
fundaşi: Gergo Lovrencsics (Ferencvaros), Endre Botka (Ferencvaros), Adam Lang (Omonia Nicosia), Akos Kecskes (Lugano), Attila Fiola (Fehervar), Willi Orban (RB Leipzig), Attila Szalai (Fenerbahce), Bendeguz Bolla (Fehervar);
mijlocaşi: Loic Nego (Fehervar), Adam Nagy (Bristol City), Laszlo Kleinheisler (Osijek), David Siger (Ferencvaros), Daniel Gazdag (Philadelphia Union), Andras Schaefer (Dunajska Streda) Tamas Cseri (Mezokovesd), Filip Holender (Partizan Belgrad);
atacanţi: Adam Szalai (Mainz), Roland Sallai (Freiburg), Nemanja Nikolic (Fehervar), Kevin Varga (Kasimpaşa), Roland Varga (MTK Budapesta), Szabolcs Schoen (FC Dallas), Janos Hahn (Paks).

PORTUGALIA
portari: Anthony Lopes (Lyon), Rui Patricio (Wolverhampton Wanderers), Rui Silva (Granada);
fundaşi: Joao Cancelo (Manchester City), Nelson Semedo (Wolverhampton Wanderers), Jose Fonte (LOSC Lille), Pepe (FC Porto), Ruben Dias (Manchester City), Nuno Mendes (Sporting Lisabona), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund);
mijlocaşi: Danilo Pereira (PSG), Joao Palhinha (Sporting Lisabona), Ruben Neves (Wolverhampton Wanderers), Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers), Renato Sanches (LOSC Lille), Sergio Oliveira (FC Porto), William Carvalho (Real Betis Sevilla);
atacanţi: Pedro Goncalves (Sporting Lisabona), Andre Silva (Eintracht Frankfurt), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Juventus), Diogo Jota (Liverpool), Goncalo Guedes (Valencia), Joao Félix (Atlético Madrid), Rafa Silva (Benfica).

FRANŢA
portari: Hugo Lloris (Tottenham), Mike Maignan (AC Milan), Steve Mandanda (Marseille);
fundaşi: Lucas Digne (Everton), Leo Dubois (Lyon), Lucas Hernandez (Bayern), Presnel Kimpembe (PSG), Jules Kounde (Sevilla), Clement Lenglet (FC Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern), Raphael Varane (Real Madrid), Kurt Zouma (Chelsea);
mijlocaşi: Kingsley Coman (Bayern), Ngolo Kante (Chelsea), Thomas Lemar (Atletico Madrid), Paul Pogba (Manchester United), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham), Corentin Tolisso (Bayern);
atacanţi: Wissam Ben Yedder (Monaco), Karim Benzema (Real Madrid), Ousmane Dembele (FC Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (FC Barcelona), Kylian Mbappe (PSG), Marcus Thuram (Borussia Moenchengladbach).

GERMANIA
portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Bernd Leno (Arsenal), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt);
fundaşi: Matthias Ginter (Borussia Moenchengladbach), Antonio Rudiger (Chelsea), Robin Gosens (Atalanta), Christian Gunter (Freiburg), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Koch (Leeds), Niklas Suele (Bayern);
mijlocaşi: Ilkay Gundogan (Manchester City), Toni Kroos (Real Madrid), Emre Can (Borussia Dortmund), Joshua Kimmich (Bayern), Thomas Muller (Bayern), Jamal Musiala (Bayern), Serge Gnabry (Bayern), Leon Goretzka (Bayern), Kai Havertz (Chelsea), Jonas Hofmann (Borussia Moenchengladbach), Leroy Sane (Bayern), Florian Neuhaus (Borussia Moenchengladbach);
atacanţi: Timo Werner (Chelsea), Kevin Volland (Monaco).

În loturile comunicate încă mai pot fi făcute schimbări până la primul meci în eventualitatea unei accidentări grave sau a unei îmbolnăviri (inclusiv COVID-19 sau ''contact apropiat'' unui caz pozitiv). Portarii pot fi înlocuiţi în timpul turneului în cazul indisponibilităţii fizice, chiar dacă în lot mai sunt unul sau chiar doi portari. Un jucător care a fost înlocuit din lot nu mai poate fi reinclus.