EURO 2020. Naţionala României, doar rezultat de egalitate în faţa Norvegiei

Selecţionata de fotbal a României a fost urmărită de ghinion, marţi seara, pe Naţional Arena, în preliminariile turneului final de anul viitor, tricolorii fiind egalaţi în prelungiri de adversari, scor final 1-1 (0-0).
Echipa naţională de fotbal a României.
Echipa naţională de fotbal a României. (/facebook)

Evoluţie dezamăgitoare pentru trupa lui Cosmin Contra în faţa naţionalei Norvegiei. Partida din Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal s-a terminat indecis, scor 1-1 (0-0), un rezultat care nu ne avantajează prea mult, dar care ne ţine încă în lupta pentru calificare.

Omul serii pentru noi a fost Alexandru Mitriţă, care a reuşit cea mai frumoasă fază a meciului în minutul 62, marcând în poarta oaspeţilor după o acţiune pe cont propriu finalizată cu un şut lângă bară din marginea careului. Norvegia a recuperat din diferenţă în minutele de prelungire, ghinion mare pentru tricolori care s-au văzut egalaţi de Alexander Soerloth în min. 90+2.

O bară şi un penalty ratat au fost fazele cele mai importante pe care ai noştri le-au irosit.

Un meci care trebuia să se joace cu porţile închise dar care a avut parte până la urmă de suporteri minunaţi. Treizeci de mii de copii au fost aduşi pe Arena Naţională din Capitală pentru a-şi susţine echipa favorită şi care totodată să acopere greşelile celor mari.

În meciul tur, din iunie, scorul a fost de 2-2, la Oslo.

În celălalt meci al grupei, Spania a remizat cu Suedia, scor 1-1, astfel că pentru a păstra şanse de calificare la EURO 2020, România este obligată să câştige partida cu Suedia din 15 noiembrie. Ultimul meci din Grupă va fi cu Spania pe 18 noiembrie.

Clasamentul grupei F se prezintă astfel: 1. Spania 20 puncte, 2. Suedia 15 puncte, 3. România 14 puncte, 4. Norvegia 10 puncte, 5. Feroe 3 puncte, 6. Malta 3 puncte

România: 12. Ciprian Tătăruşanu (căpitan) - 2. Romario Benzar, 5. Ionuţ Nedelcearu, 4. Adrian Rus, 11. Nicuşor Bancu - 18. Răzvan Marin, 15. Paul Anton (19. Mihai Bordeianu, 84) - 17. Ciprian Deac, 8. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitriţă (21. Dan Nistor, 79) - 9. George Puşcaş (23. Florin Andone, 63). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionuţ Radu, 16. Florin Niţă - 3. Alin Toşca, 6. Andrei Burcă, 7. Florinel Coman, 10. Ianis Hagi, 13. Claudiu Keşeru, 14. Vasile Mogoş, 22. Alexandru Cicâldău.

Norvegia: 1. Rune Jarstein - 14. Omar Elabdellaoui, 5. Even Hovland, 3. Kristoffer Ajer, 2. Haitam Aleesami - 8. Stefan Johansen (căpitan; 9. Alexander Soerloth, 46), 15. Sander Berge, 19. Markus Henriksen (23. Mathias Normann, 81), 18. Ole Selnaes (21. Bjorn Johnsen, 67) - 7. Joshua King, 20. Martin Oedegaard. Selecţioner: Lars Lagerbaeck.
Rezerve neutilizate: 12. Oerjan Nyland, 22. Sondre Rossbach - 4. Sigurd Rosted, 6. Jacob Glesnes, 10. Tarik Elyounoussi, 11. Mohamed Elyounoussi, 13. Fredrik Midtsjoe, 16. Jonas Svensson, 17. Birger Meling.

Arbitru: Bobby Madden; arbitri asistenţi: David Roome, Sean Carr; al patrulea oficial: Nicholas Walsh (toţi din Scotia)
Delegat UEFA: Frantisek Laurinec (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Robert Sedlacek (Austria)
Cartonaşe galbene: Benzar (42), Nistor (80).