EURO 2020. Naţionala României învinsă în meciul de debut al preliminariilor turneului final

"Au fost două reprize total diferite. În prima am fost timizi, am făcut cadou două goluri.. Repriza a doua, altă atitudine, altă intensitate, am dat gol, am avut ocazii.. Trebuie să luăm lucrurile bune şi să ne dăm seama că la nivelul ăsta greşelile copilăreşti te taxează." - Cosmin Contra.
(Echipa naţională de fotbal a României/facebook)

Prima selecţionată de fotbal a României a pierdut, sâmbătă seara, confruntarea cu echipa similară a Suediei cu scorul de 2-1 (2-0), meci din Grupa F a preliminariilor Campionatului European de fotbal 2020.

Nordicii s-a impus prin golurile marcate de Robin Quaison (min. 33) şi Viktor Claesson (40), în timp ce pentru tricolori a înscris Claudiu Keşeru (58).

Elevii pregătiţi de Cosmin Contra au început slab duelul de pe Friends Arena din Solna, gazdele fiind cele care au controlat cel mai bine mingea, reuşind să marcheze de două ori în poarta goalkeper-ului Ciprian Tătăruşanu pe fondul mai multor erori în apărare.

România şi-a făcut simţită prezenţa pe teren abia în partea a doua a întâlnirii, au ieşit la atac cu mai mult curaj, ridicând mai multe probleme scandinavilor, reducând din diferenţa înregistrată pe tabela de marcaj, fiind chiar foarte aproape de a obţine egalarea.

“Au fost două reprize total diferite. În prima am fost timizi, am făcut cadou două goluri, nu am avut intensitate. Am făcut greşeli copilăreşti la goluri care la nivelul ăsta te taxează. Repriza a doua, altă atitudine, altă intensitate, am dat gol, am avut ocazii.. Am intrat un pic în jucători la pauză şi le-am spus că nu este nivelul pe care pot să-l dea ei la un asemenea meci.. Cred că băieţii au demonstrat în repriza a doua că vor să egaleze. I-am certat pentru prima repriză, i-am felicitat pentru a doua repriză”, a mărturisit selecţionerul român Cosmin Contra la Pro TV.

În continuare, România va primi, marţi, la Cluj-Napoca, selecţionata Insulelor Feroe.

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 25; 5. Alexander Fransson, 81), 3. Filip Helander, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson - 10. Emil Forsberg (13. Gustav Svensson, 68), 7. Sebastian Larsson, 20. Krsitoffer Olsson, 17. Viktor Claesson - 11. Robin Quaison (8. Alexander Isak, 88), 9. Mărcuş Berg. Selecţioner: Janne Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Kart-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 14. Anton Tinnerholm, 15. Sam Larsson, 18. Sotirios Papagiannopoulos, 19. Sebastian Andersson, 21. Jimmy Durmaz, 22. Ken Sema.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 6. Cristian Manea, 21. Dragoş Grigore, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 11. Nicuşor Bancu - 3. Tudor Băluţă (19. Andrei Ivan, 78), 18. Răzvan Marin - 7. Alexandru Chipciu, 10. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitriţă (13. Claudiu Keşeru, 46) - 9. George Puşcaş (8. Ianis Hagi, 64). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 2. Romario Benzar, 4. Cosmin Moţi, 5. Dan Nistor, 14. Alexandru Cicâldău, 15. Paul Anton, 17. Ciprian Deac, 23. Dennis Man.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Simon Bennett; arbitru de rezervă: Paul Tierney (toţi din Anglia)
Delegat UEFA: Ariel Kenneth Scheiman (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Jan Carlsen (Danemarca)
Cartonaşe galbene: Grigore (72), Hagi (79), Săpunaru (82), Svensson (90 3), Seb. Larsson (90+4).