Fotbal: Campionatul Greciei - Echipa lui Răzvan Lucescu, victorioasă în faţa lui Panathinaikos

Răzvan Lucescu, antrenorul echipei de fotbal Skoda Xanthi
Răzvan Lucescu, antrenorul echipei de fotbal Skoda Xanthi (FRANCK FIFE / AFP / Getty Images)

Echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, Skoda Xanthi, a urcat pe locul cinci în clasamentul campionatului de fotbal al Greciei după ce a învins-o pe galonata Pantahinaikos Atena cu scorul de 4-2, joi, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 14-a.

Pentru gazde au înscris Dimitrios Goutas (3), Theodoros Vasilakakis (16), Karim Soltani (52) şi Pantelis Kapetanos (63), fostul atacant al formaţiilor Steaua şi CFR Cluj. Ambele goluri ale lui Pao au fost reuşite de internaţionalul Nikolaos Karelis (17, 65).

Kapetanos a jucat 81 de minute, în timp ce Emmanouil Papasterianos (ex-Concordia Chiajna) a intrat pe teren în minutul 38 în locul lui Fliskas. Kapetanos a marcat al cincilea său gol în acest sezon.

În alt meci, liderul PAOK Salonic, fără fundaşul român Răzvan Rât, a fost învins la scor de forfait (3-0) de PAS Giannina şi mai are un singur punct avans în fruntea clasamentului. Andi Lila, Nikos Korovesis şi Michalis Manias au înscris golurile gazdelor.

PAOK ocupă primul loc în clasament, cu 31 puncte, urmată de Olympiakos Pireu, 30 p, Panathinaikos, 26 p, Asteras Tripolis, 25 p, Xanthi, 24 p, Veria, 24 p, PAS Giannina, 23 p, etc.