Gabriela Ruse început promiţător la turneul Melbourne Summer Set 1 (WTA 250)

Jucătoarea română a debutat cu o victorie în noul sezon competiţional, 6-3, 6-2 cu australianca Arina Rodionova, marţi, în prima rundă a turneului Melbourne Summer Set 1 (WTA 250).
Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse.
Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse. (Getty Images)

Elena-Gabriela Ruse (24 ani, 87 WTA) a câştigat un prim duel la Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), turneu dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Românca s-a impus în faţa jucătoarea ţării gazdă, australianca Arina Rodionova (32 ani, 152 WTA), cu scorul de 6-3, 6-2 după doar 67 de minute de joc efectiv.

Ruse, care şi-a asigurat un cec în valoare de 3.675 de dolari, respectiv 30 de puncte WTA, o va avea ca adversară în optimi pe câştigătoarea duelului dintre Simona Halep (30 ani, 20 WTA), cap de serie numărul doi, şi australianca Destanee Aiava (21 ani, 316 WTA).

Pe tabloul de dublu al Melbourne Summer Set 2, Halep şi Ruse vor face echipă, marţi, în primul tur, contra perechii Bernarda Pera (SUA)/Katerina Siniakova (Cehia), favoritele numărul doi.

Tot marţi, în primul tur la Melbourne Summer Set 1, Jaqueline Cristian o va avea ca adversară pe estoniana Kaia Kanepi.