Ideea inedită a unor părinţi pentru a bloca desfiinţarea unor clase de elevi. Au înscris la şcoală... oi
alte articole
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/05/167632_mtop.jpg)
"Dacă ei ne socotesc copiii ca pe oi, atunci vom înscrie oi la şcoală”. O provocare dar nu numai, din partera unui grup de părinţi francezi care, pentru a evita închiderea unor clase, au înscris patru oi la şcoală. Un protest reuşit împotriva unei reguli care prevede închiderea unor clase întregi dacă nu se atinge un număr minim de elevi.
Cazul se referă la comasarea Notting-Voyer-Hermelange, pentru care Ministerul francez al Educaţiei cere cel puţin 98 de elevi înscrişi în cele trei comune. În cazul în care cota nu era atinsă, regulamentul ministerial prevedea închiderea celei de-a cincea clase. Numărul celor înscrişi era de doar 94, aşa că a venit "geniala" idee provocatoare: înscrierea a patru oi de la un fermier local, tatăl unuia dintre elevii şcolii. Totul s-a făcut ca la carte: fiecare oaie are doi părinţi, o adresă şi o dată de naştere, un prenume şi un nume, de altfel sugestiv, John Deere, Valeriane Deschamps, Phil Tondus şi Marguerite Duprès. Dosarele completate au fost trimise la Educaţia Naţională de către biroul municipal, care a participat activ la mobilizare.
Oile au umplut astfel spaţiile goale, iar alegerea acestui animal nu a fost făcută la întâmplare, după cum a explicat Loïc Firtion, şeful asociaţiei de părinţi, intervievat de L'Est Républicain: "Copiii noştri, spre deosebire de oi, nu ar trebui să fie consideraţi simple cifre". În aşteptarea reacţiei ministerului, familiile au amintit şi un precedent, care a avut loc în 2021: în acel an, clasele au început cu 90 de elevi. Între timp, cele patru oi au putut petrece şi ele câteva ore la şcoală, fiind primite cu mare afecţiune de către elevi, care au amenajat şi un mic ţarc în zona exterioară a şcolii, pentru a putea petrece momente de linişte alături de noii lor "colegi".