Irina Begu a învins-o pe americanca Jessica Pegula, în primul tur al turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250)

Reprezentanta noastră a avut o adversară incomodă în manşa inaugurală a competiţiei australiene, americanca Jessica Pegula, principala favorită, scor final 7-6 (6), 6-3.
Jucătoarea română de tenis Irina Begu.
Jucătoarea română de tenis Irina Begu. (Getty Images)

Irina Begu (31 ani, 62 WTA) a trecut, marţi, în prima rundă a turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250), dotat cu premii totale 239.477 de dolari, de principala favorită la cucerirea trofeului - sportiva din Statele Unite, Jessica Pegula (27 ani, 18 WTA).

Begu şi-a asigurat prezenţa în faza superioară a competiţiei după o oră şi 45 de minute de joc efectiv, scor final 7-6 (6), 6-3.

În confruntările directe, campioana noastră conduce acum cu 2-0, după 7-5, 6-1 în 2020 la turneul WTA 125 de la Indian Wells.

Irina Begu şi-a asigurat deocamdată un cec de 3.675 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar următoarea rundă va trebui să ţină piept câştigătoarei duelului dintre italianca Jasmine Paolini şi slovaca Anna Karolina Schmiedlova.

Într-un alt meci, Irina Bara (26 ani, 138 WTA) a pierdut în ultimul tur al calificărilor în faţa rusoaicei Ana Kalinskaia (23 ani, 111 WTA), cu 7-5, 6-2, după o oră şi 26 de minute, iar Jaqueline Cristian a fost întrecută de estoniana Kaia Kanepi (36 ani, 73 WTA), cu 6-7 (2), 7-6 (7), 6-2, tot marţi, în prima rundă a turneului.

Tot marţi, Sorana Cîrstea, cap de serie numărul cinci la Melbourne Summer Set 2, o va avea ca adversară pe rusoaica Varvara Graceva.