JO 2016. Rezultatele sportivilor români înregistrate la Rio de Janeiro

Ţara noastră s-a prezentat la ediţia 2016 a Jocurile Olimpice de vară cu 96 sportivi şi 7 rezerve, unde a reuşit să cucerească doar cinci medalii - una de aur, una de argint şi trei de bronz.
(Rio 2016/facebook)

România a participat în perioada 5-21 august la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, obţinând doar cinci medalii:

Una de aur - prin echipa feminină de spadă formată din sportivele Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu şi Loredana Dinu

Una de argint - prin tenismenii Florin Mergea şi Horia Tecău la dublu masculin

Trei de bronz - prin Gabriel Sîncrăian la haltere (cat. 85 kg), de canotoarele de la 8 1 (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Laura Oprea, Adelina Boguş, Andreea Boghian şi Daniela Druncea) şi de Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg).

Sportivii de la noi din ţară au mai obţinut o clasare pe locul 4 prin gimnastul Marian Drăgulescu la sărituri, trei locuri cinci prin Corina Căprioriu — judo, cat. 57 kg, luptătorul de greco-romane Alin Alexuc — cat. 98 kg şi sabrerul Tiberiu Dolniceanu, un loc 6 reuşit de gimnastul Andrei Muntean la paralele şi două locuri şapte prin judoka Andreea Chiţu — cat. 52 kg şi gimnasta Cătălina Ponor — bârnă etc.

Alte rezultatele înregistrate:

ATLETISM (22)
Elena Daniela Cîrlan (maraton): abandon
Paula Claudia Todoran (maraton): locul 101
Marius Viorel Ionescu (maraton): locul 37
Nicolae Soare (maraton): locul 127
Andreea Arsine (20 km marş): locul 45
Claudia Nicoleta Ştef (20 km marş): locul 57
Ana Veronica Rodean (20 km marş): locul 50
Marius Cocioran (50 km marş): abandon
Narcis Ştefan Mihăilă (50 km marş): locul 31
Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 18
Elena Andreea Panţuroiu (triplusalt): locul 16
Cristina Bujin (triplusalt): locul 30
Marian Oprea (triplusalt): neclasat
Claudia Mihaela Bobocea (800 m): locul 51
Florina Pierdevară (800 m): locul 50
Florina Pierdevară (1.500 m): locul 25
Bianca Răzor (400 m): locul 33
Andrei Gag (aruncarea greutăţii): locul 13
Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole): locul 38
ştafeta feminină 4x400 m (Bianca Răzor, Anamaria Ioniţă, Andrea Miklos şi Adelina Pastor): locul 14
Sanda Belgyan (ştafeta feminină 4x400 m): nu a concurat

BOX (1)
Mihai Nistor (cat. 91 kg): locul 9

CANOTAJ (18 1)
patru rame fără cârmaci masculin (Constantin Adam, Vlad Dragoş Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru): locul 4 în recalificări
dublu rame fără cârmaci masculin (George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie): locul 12 (locul 6 Finala B)
8 1 feminin (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Laura Oprea, Adelina Boguş, Andreea Boghian şi Daniela Druncea, rezervă Denisa Tîlvescu): locul 3
dublu rame fără cârmaci feminin (Laura Oprea, Mădălina Bereş): locul 9 (3 în Finala B)
dublu vâsle, categorie uşoară feminin (Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă): locul 8 (2 în Finala B)
Elena Lavinia Târlea: nu a concurat

CICLISM (1)
Serghei Ţvetcov (cursa de fond): abandon

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3 1)
Marian Drăgulescu: sărituri — locul 4, sol — locul 67,
Andrei Vasile Muntean: paralele — locul 6, bară fixă — locul 49, sol — locul 53, inele — locul 55, sărituri — locul 13, cal cu mânere — locul 67, individual compus — locul 36
Cătălina Ponor: bârnă — locul 7, sol — locul 14
Larisa Iordache (rezervă)

GIMNASTICĂ RITMICĂ (1)
Ana Luiza Filiorianu (individual compus): locul 22

HALTERE (4)
Andreea Aanei (cat. 75 kg): locul 8
Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg): abandon
Dumitru Captări (cat. 77 kg): abandon
Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg): locul 3

HANDBAL FEMININ (14 2)
echipa (portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu şi Denisa Dedu — rezervă I, extremele stânga Valentina Ardean-Elisei, Camelia Hoţea, extrema dreaptă Laura Chiper, interii stânga Cristina Neagu, Gabriela Perianu şi Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu şi Melinda Geiger, centrii Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu — rezervă II şi pivoţii Oana Manea şi Florina Chintoan): locul 9

ÎNOT (6)
Robert Glinţă (100 metri spate): locul 8
Robert Glinţă (200 metri spate): locul 18
Norbert Trandafir (50 m liber): locul 14
Marius Radu (100 m liber): locul 38
ştafetă 4x100 m liber (Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste, Norbert Trandafir): locul 15
Ana Iulia Dascăl (100 m liber): locul 36

JUDO (4 2)
Monica Ungureanu (cat. 48 kg): locul 17
Andreea Chiţu (cat. 52 kg): locul 7
Corina Căprioriu (cat. 57 kg): locul 5
Daniel Natea (cat. 100 kg): locul 9
Mircea Alexandru Croitoru (cat. 100 kg) şi Loredana Ohâi (cat. 57 kg) — parteneri de antrenament

LUPTE (5)
Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg — greco-romane): locul 5
Ion Iulian Panait (cat. 66 kg — greco-romane): locul 12
Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg): locul 18
Ivan Guidea (cat. 57 kg — lupte libere): locul 11
Albert Saritov (cat. 97 kg — lupte libere): locul 3

SCRIMĂ (5 1)
Mălina Călugăreanu (floretă individual): locul 34
Tiberiu Dolniceanu (sabie individual): locul 5
Simona Gherman (spadă individual): locul 19
Simona Pop (spadă individual): locul 33
Ana-Maria Popescu (spadă individual): locul 9
echipa feminină de spadă (Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu, Loredana Dinu): locul 1

TENIS DE MASĂ (5)
Elizabeta Samara (simplu): turul 3
Daniela Dodean Monteiro (simplu): turul 3
echipa feminină (Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs): locul 9
Adrian Crişan (simplu): turul 3
Ovidiu Ionescu (simplu): turul 3

TENIS (6)
Irina Begu (simplu): turul 1
Monica Niculescu (simplu): turul 2
Irina Begu/Monica Niculescu (dublu feminin): turul 1
Florin Mergea/Horia Tecău (dublu masculin): locul 2
Andreea Mitu/Raluca Olaru (dublu feminin): turul 2
Irina Begu/Horia Tecău (dublu mixt): turul 1

TIR SPORTIV (1)
Alin George Moldoveanu (10 m puşcă aer comprimat): locul 19