Katarina Johnson-Thompson, campioană mondială la heptatlon (video)

Katarina Johnson-Thompson a obţinut maximul în finala probei de heptatlon din cadrul Campionatelor Mondiale de la Doha, performanţă remarcabilă pentru sportiva din Marea Britanie, aflată la primul său titlu de campioană a lumii.
Atleta britanică Katarina Johnson-Thompson.
Atleta britanică Katarina Johnson-Thompson. (Getty Images)

Atleta britanică Katarina Johnson-Thompson a devenit campioană mondială în proba de heptatlon la CM 2019 de la Doha (Qatar), joi, în detrimentul belgiencei Nafissatou Thiam, cea care şi-a adjudecat titlul suprem în ediţia precedentă a competiţiei inter-continentale, şi care de această dată a terminat pe poziţia a doua.

În vârstă de 26 ani, Katarina a contabilizat 6.981 puncte, belgianca 6.677 puncte, iar bronzul a revenit austriecei Verna Preiner, cu 6.560 puncte.

În proba de decatlon, aurul a fost cucerit de germanul Niklas Kaul, care a înregistrat cu această ocazie şi un nou record personal (8.691 puncte). Podiumul a fost completat de estonianul Maicel Uibo (8.604 puncte), respectiv canadianul Damian Warner (8.529 puncte).

Campionul mondial en titre, francezul Kevin Mayer, a abandonat înaintea probei de săritura cu prăjina, din cauza unei accidentări.

Salwa Eid Naser din Bahrain (21 de ani) a intrat la rândul ei în posesia medaliei de aur după ce a trecut prima linia de sosire (48 sec 14/100) pe stadionul Khalifa din Doha. Victorie admirabilă pentru atleta de origine nigeriană, care a fost mai bună decât Shaunae Miller Uibo din Bahamas, campioana olimpică en titre, clasată pe locul secund (48 sec 37/100), respectiv jamaicana Shericka Jackson (49 sec 47/100).